SGK Haberleri

İsteğe Bağlı Sigorta Nasıl Yapılır

İsteğe Bağlı Sigorta Nasıl Yapılır

İsteğe bağlı sigorta bildirgesi ve isteğe bağlı sigorta şartları konusunu sizler için araştırdık ve yazımızı hazırladık.

Hayat içinde kimileri çalışma imkânları bulurken kimileri de farklı sebeplerden dolayı çalışma imkânı bulamayabiliyor. Gerek sağlık sebepleri olsun gerekse de imkânsızlıklardan dolayı insanlarımız çalışmayabiliyorlar.

Ama her ne olursa olsun ister çalışan isterse de çalışmayan kesim olsun muhakkak ortak ihtiyaçları mevcuttur. Gerek para kazanma olsun gerekse de hem kendi için hem de bakmakla yükümlü olduğu kişilerin sosyal hak ve sağlık imkânları için sebepler bulunmaktadır. Parasal sıkıntı bir şekilde atlatılabiliyorken sağlık ile ilgili olan sıkıntı bazen geçiştirilecek kadar basit olmayabiliyor.

Fahiş fiyatlarda olan sağlık ücretleri ile birlikte devlet yardımıyla kolaylıkla atlatılabilecek olan imkânlar mevcuttur. Az önce söylediğimiz gibi bazen insanlar çalışma imkânı bulamayabiliyorlar ama her ne olursa olsun düzenlenen kanun ve yasalarla artık çalışma imkânı bulamayanlar için de sosyal sağlık sigortasından faydalanabileceklerdir.

Yeni düzenlenen 5434 sayılı kanun ile isteğe bağlı sigorta imkânı sunulmuş ve bu sigortaya başvuranların sağlık ve emeklilik imkânlarından faydalanmaları sağlanmış olmuştur. Yapılması gerekenler ise, devletin belirlemiş olduğu miktarları aylıklar şekilde yatırmasıyla birlikte isteğe bağlı sigortalı olarak sağlık ve emeklilik haklarından yararlanabileceklerdir.

Bu haklara kavuşmak için SGK’nın isteğe bağlı sigorta sayfasından başvuru ve şartlar kısmından gerekli evrak ve talepleri karşıladıktan sonra işlemlerinin gerçekleştirebilirler. Çalışma imkânı bulamayan vatandaşlarımızın kolaylıkla yapabilecekleri bu işlemlerden sonra özellikle sağlık imkânlarından ve ileride emekli olabilme imkânlarından faydalanacaklardır.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.