Bağkur Blog

İsteğe Bağlı Emeklilik İçin Şartlar

İsteğe Bağlı Emeklilik İçin Şartlar

İsteğe Bağlı Emeklilik İçin Şartlar, Emeklilik insanları belirli bir yaşa geldikten sonra yani çalışma hayatlarını sona erdirdikleri zaman çalıştıklarının karşılığı niteliğinde bir güvencedir. Emekli olan insanlar belirli bir maaşa bağlanarak geçim sıkıntısı ortadan kaldırmış olarak hayatlarına devam ederler. İsteğe bağlı emeklilik ise normal emeklilik şartlarının aksine yani işverenlerin prim ödemesi yapması yerine emekli olacak kişinin kendi primini kendisi ödeyerek emekli olmasıdır. İsteğe bağlı emeklilik 1 Ekim 2008 tarihine kadar SSK ile emekli olunabilmekteyken bu tarihten sonra BAĞ – KUR ile emekli olunabilme imkanı tanınmıştır. Eğer BAĞ – KUR’dan emekli olmak istemiyorsanız prim ödemeleriniz sona ermeden herhangi SSK ile çalışan bir şirkete girerek SSK’dan emekli olabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun vatandaşlara sunduğu çok büyük fırsatlardan biri olan isteğe bağlı emeklilik için bazı gerekli şartlar vardır. Bu şartları yerine getirebilen vatandaşlarımız emekli olabilmektedirler.  Peki bu şartlar neler onları da sizlere aktaralım.

İsteğe Bağlı Emeklilik İçin Gerekli Olan Şartlar Nelerdir?

  • 18 yaşını doldurmuş olmak
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • Türkiye sınırları içinde ikamet etmek
  • Yurtdışında bir kuruma bağlı olarak çalışmıyor olmak
  • Bugüne kadar Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak yani sigortalı olarak çalışmamış olmak
  • Türkiye’de bağlı olduğunuz kurumlardan maaş almamış olmak
  • Yarı zamanlı sigortalı olunmuşsa bunun 30 günden daha az olması
  • Son şart olarak Türkiye geçirdiğiniz süreyi belirterek isteğe bağlı emeklilik başvurunuzu yapabilirsiniz.
  • Kadrosuz olarak bir işte çalışmış olanlar için isteğe bağlı emeklilik başlangıç tarihi hizmete başlama tarihlerine göre şekillenecektir.

İsteğe Bağlı Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

İsteğe bağlı emeklilik başvurunuzu yukarıdaki şartları sağlıyor iseniz hemen yapabilir ve emekli olabilirsiniz. Başvurunuzu yapabilmek için talebinizi SGK’ya iletmeniz gerekmeketedir. Başvurunuzu kolaylıkla yapabilmeniz için sizlerle yazımızın sonunda örnek başvurunu formu paylaşacağız. Formu dikkatli ve doğru bir şekilde doldurduktan sonra başvurunuzu tamamlamak için Sosyal Güvenlik Kurumuna gönderebilirsiniz.

İsteğe Bağlı Emeklilik Başvuru Formu İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.