SGK Haberleri

İşsizlik Sigortası 2018

İşsizlik Sigortası 2018, İşsizlik Sigortası Başvuru, İşsizlik Sigortası Nasıl Alınır ve İşsizlik Sigortası ne kadar alırım gibi başlıklarına sizler için değindik. Faydalı olması dileğiyle.

Her çalışanın başına gelebilecek olan işten çıkarılma hadisesi maalesef canları sıkmakta ve tatsızlık vermektedir. Uzun süre işsiz kalma durumların da çok ciddi sonuçlar doğuran bu olay artık devlet tarafından biraz da olsa işten çıkarılana destek olunmaktadır. Devletin işten çıkarmaları zorlaştırmasına rağmen maalesef işten çıkarılmalar olmakta ve gerçek manada verimli olan çalışan mağdur edilmektedir.

Devlet eliyle işten çıkarılan vatandaşların kısa süre de olsa hem iş aramaları dönemin de yaptıkları masrafları karşılamak hem de aile geçindiren vatandaşların aile ihtiyaçlarını karşılamak için işsizlik sigortası adı altın da maaş vermektedir.

Peki, bu maaş nasıl alınıyor, nerelere başvuruluyor, ne kadar süre ve ne kadar maaş alımı yapılabiliyor. İşten çıkma işleminden sonra ister internet üzerinden isterseniz çıkmış olduğunuz firma tarafından düzenlenen evrak ile birlikte bulunduğunuz il’deki İşkur Müdürlüklerine başvuru yapabilirsiniz. İşsizlik sigortasından faydalanma şartlanma şartları ise,

–  Kendi isteği dışından işten çıkarılmaktır.
–  İşten çıkarılacağı tarihten önce 120 günlük prim ödenmesi gerekiyor olması.
–  
3 yıl içinde en az olarak 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödenmiş gerekiyor.
–  
İşten çıkarıldıktan sonra 30 gün içinde bulundukları illerdeki İşkur müdürlüğüne veya elektronik ortamdan başvuru yapmak gerekiyor.

Bu gibi şartları sağlayan vatandaşlarımız var ise en yakın zaman da başvuru yapmaları

ve devletin vermiş olduğu bu imkândan faydalanmasıdır.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.