SGK Blog

İş Kazasında Çalışanın Hakları Nelerdir

İş Kazasında Çalışanın Hakları Nelerdir, SGK, iş kazası veya meslek hastalığı geçiren sigortalılara sosyal sigortalar yardımını sağlamaktadır. İş kazaları sonucunda binlerce çalışan sigortalı birey, sakat kalma ve hayatının geri kalanında engelli olarak yaşamak zorunda kalmaktadır. Bu noktada bilinesi gereken, iş kazasında haklar nelerdir konusu olup, sunulan imkânların daha rahat bir yaşam için değerlendirilmesi gerektiğidir.
İş kazasında haklar nelerdir bilgisinde ilk olarak, geçici iş göremezlik süresince günlük geçici iş göremezlik ödeneğinin verilmesi yer almaktadır.

Sigortalıya sürekli iş göremezlik geliri bağlanarak, iş kazası ya da meslek hastalığı sonucu ölen sigortalı bireyin hak sahiplerine, gelir bağlanmaktadır. İş kazası sonucunda gelir bağlanmış olan kız çocuklarına ayrıca evlenme ödeneği verilmektedir. Bunun dışında iş kazası ve meslek hastalığı sonucunda vefat eden sigortalı için cenaze ödeneği de verilmektedir. Halk arasında kaza geçirme durumunda istirahat parası olarak ele alınan bu ödenek, doktor raporu alınarak çalışılmayan dönemlerdeki ücretlerin bir kısmını SGK tarafından ödenmektedir.

Hastaneden yatma gereği olduğu takdirde, kazadan önceki son bir yılın son üç ayında alınan, günlük ücretin ortalamasının yarısı verilmektedir. İş kazasında haklar nelerdir, arasında yer alan ayakta tedavi süresinde ise alınan günlük ücretin üçte ikisi ödenmektedir. İş kazasına maruz kalan sigortalı çalışanların, istirahat paraları ilk günden başlayıp, doktor raporunun yer aldığı her gün için ödemeleri SGK vermektedir.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.