SGK Haberleri

Hak Sahipliği Belgesi Nedir, Nasıl Alınır?

Hak Sahipliği Belgesi Nedir, Nasıl Alınır?

Hak sahipliği belgesi nasıl alınır? Hak sahipliği belgesi nedir? Emekli sandığı hak sahipliği belgesi ve hak sahipliği belgesi hakkında detaylı bilgi sunar.

Hak sahipliği belgesi sorgulama son zamanlar da en çok kullanılan belge türlerinden birisidir. Hak sahipliği, afetzede ailelerin ağır hasar veya yıkılmış evlerinin üzerindeki mülkiyet ilişkisine göre, ilgili hükümler ve kanunlar ile ilgili olarak yeniden yapılması düşünülen evlerin ve konutların kredi olanaklarından yararlanma haklarının tanımlanmasıdır.

Bu yasadan faydalana bilmek için deprem, rüzgar, sel, toprak kayması vb. gibi durumlardan birinin yaşanması sonucunda devletin vatandaşı için sağlamış olduğu yasalar bünyesin de yeniden ev veya iş yerinin yapımını sağlayabilme imkanın verilmesidir.

Peki, bu olanaktan nasıl faydalanabiliriz. Yapmanız gereken bir adet hak sahipliği belgesini almanız olacaktır. Ama bu belgeyi almadan önce sizin hak sahipliği belgesinin sorgulamasını yapmanız gerekecektir. Bu sorgulamayı yaptıktan sonra hak sahipliğini almaya hak kazanmışsanız istediğiniz yerden bu belgeyi temin edebilirsiniz.

Teknolojik gelişmelerin bilgisayar ve elektronik cihazlarla buluşması sonucunda artık istediğiniz zaman bir adet cep telefonu veya bir adet bilgisayarınız ile birlikte hak sahipliğini belgesini hak edip etmediğinizi sorgulayabilirsiniz.

Yapmanız gereken herhangi bir bilgisayar ekranından arama motorlarından birinin seçilmesi ile “Hak Sahipliği Belgesinin Sorgulanması” ibaresinin yazılması sonucunda karşınıza çıkabilecek sayfalardan birisine girmeniz ile birlikte sizden isteyeceği ve nüfus kağıdının üzerinde bulunan T.C. Kimlik numarası yazılı yerdeki 11 haneli numarayı girmeniz ile birlikte sorgulama butonuna basmanız sonucu açılacak ekranda hak sahipliğini hak edip etmediğinizi öğrenebilirsiniz.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.