Genel Sağlık Sigortası

Gss Ziraat Uygulaması

GSS uygulaması 1 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe girmiş ve bu uygulama ile birlikte toplumun her ferdi sağlık sigortası dâhiline alınmıştır. Herhangi bir sosyal güvencesi olmayanların, bağımsız olarak çalışanların, işsizlerin, ev hanımlarının, düşkünlerin ve vatansızların bu uygulama ile yaşanacak sağlık sorunları karşısında mağdur edilmesi önlenmiştir.

GSS kapsamında olan her birey tespit edilen prim borcunun ödemekle yükümlüdür. Birey ne kadar prim ödeyeceğini yapılacak gelir testi sonuçlarından sonra öğrenecektir. Hane nüfusu başına düşen aylık gelire göre tespit edilen prim tutarları, bulunulan bölgedeki Ziraat Bankası şubelerinden yatırılabilmektedir.

GSS primlerini ödemek için herhangi bir Ziraat Bankası şubesine başvurulabileceği gibi aynı zamanda online olarak kredi kartı ile de ödeme yapılabilmektedir. Banka kuyruklarında zaman kaybetmek istemeyenleri için online ödeme seçeneği daha cazip gelmektedir.

GSS prim ödemeleri için internet arama motoruna GSS prim ödeme yazmak ve açılan sayfadaki talimatlara uyarak Ziraat Bankası’nın sayfasına ulaşmak mümkündür. Açılan sayfada giriş yaptıktan sonra sorgu türü bölümüne 4B sigortalı ödemeler, sorgu tipi bölümünü ise GSS prim olarak ayarladıktan sonra alt boşluğa TC kimlik numarası kodlanır ve güvenlik şifresinin de tuşlanması ile birlikte bireyin ödemesi gereken prim tutarı sayfada görünür. Alt kısımda görülen öde butonu tuşlandığı zaman açılan sayfada kredi kartı bilgileri girilir ve sayfanın talimatlarına uyarak ödeme işlemi gerçekleştirilmiş olur.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.