Genel Sağlık Sigortası

Gss Yeşil Kart

Genel sağlık sigortası GSS, 2012 yılından bu yana yürürlüktedir ve toplumun her kesiminin sağlık hizmeti alabilmesine yönelik bir uygulamadır. Özellikle hiçbir sosyal güvencesi olmayanların, sosyal güvenlik kurumlarından ayrılanların, bağımsız çalışanların ya da işsizlerin ve vatansızların sağlık hizmeti alabilmesi amaçlanarak hazırlanan bu uygulama ile sağlık alanında en büyük reform gerçekleşmiş durumdadır.

GSS uygulaması özellikle dar gelir sahiplerinin sağlık hakkına sahip olmalarına yöneliktir. Öncesinde devam eden yeşil kart uygulaması yerini GSS uygulamasına bırakmıştır.  Bilindiği üzere yeşil kart sahipleri ücretsiz sağlık hizmeti alabiliyordu, ancak haksız değerlendirilmeler sonucunda birçok kişinin bu yol ile usulsüz hizmet aldığı tespit edilmişti. GSS uygulamasında ise yine yeşil kart uygulaması gibi sağlık hizmeti alınabilecek ancak yeşil kart sahiplerinin gelir testi yaptırmaları ve bu test sonucunda ücretsiz sağlık hizmeti alabilecek düzeyde maddi imkânsızlık içinde olup olmadığı araştırılacaktır.

Yeşil kartlıların gelir testleri Sosyal Yardımlaşma ve Sosyal Dayanışma Vakıfları tarafından gerçekleştirilmektedir. İlgili kurumlar yeşil kart sahibinin gelirlerini detaylı bir şekilde araştırır, banka kayıtları, elektrik, telefon gibi fatura ödemeleri, kredi kartı ödemeleri ve gayrimenkul yatırımları araştırılıp hesaplandıktan sonra yeşil kart sahibinin hane nüfusu başına düşen aylık gelir hesaplanır. Eğer bireyin aylık geliri asgari ücretin 3/1 kısmından az ise GSS primleri devlet tarafından ödenir ve aynı yeşil kart uygulamasında olduğu gibi sağlık hizmetinden yararlanabilir.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.