Genel Sağlık Sigortası

Gss Yaş Sınırı

Genel sağlık sigortası 2012 yılından bu yana yürürlüktedir. Uygulama ile ülkede yaşayan her kesimden bireyin sağlık hizmeti amaçlanmaktadır. Sosyal güvence sahibi olmayan, sosyal güvenlik kurumları dâhilindeki işinden ayrılan, bağımsız olarak çalışan, işsiz, düşkün ve vatansızların düzenli sağlık hizmeti alabilmesine yönelik bu uygulama, sosyal güvenlik adı altında yapılan en önemli reformlardan birisidir.

GSS uygulamasında herhangi bir yaş sınırı yoktur. 18 yaşının dolduran her birey uygulama kapsamına alınır. Ancak eğitim alan çocukların buna dâhil değildir. Bilindiği gibi 18 yaş altı tüm çocuklar devlet güvencesinde sağlık hizmeti almaktadır. 18 yaş üstü erkek çocuklar ortaöğretime devam ediyorsa 20 yaş doldurana kadar, eğer üniversite eğitim alıyorsa 25 yaşına kadar anne ya da babasının sosyal güvenlik uygulamasında yararlanabilir yani sağlık hizmeti alabilir. 25 yaşını doldurduğu zaman kendi adına sosyal güvencesi başlatılmamış ise GSS kapsamına dâhil olur ve gelir testi yaptırarak prim ödemekle mükelleftir.

GSS uygulamasında kız çocuklarının durumu ikiye ayrılmıştır. 1 Ekim 2008 tarihinden önce 18 yaşını dolduranlar eski uygulamada olduğu gibi kendi adına sosyal güvence sahibi olana ya da evlenene kadar anne ya da babasının sigortasından yararlanabilirler. 1 Ekim 2008 tarihinden sonra 18 yaşını dolduran kız çocukları ise, eğer yükseköğretim eğitim almıyorsa ve kendi adına sosyal güvencesi yoksa 1 Ocak 2012 tarihinden başlamış olarak GSS kapsamında sayılmaktadır.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.