Genel Sağlık Sigortası

Gss Yapılandırma Nasıl Olur?

Hands holding a credit card and using laptop computer for online shopping

GSS uygulamasının yürürlüğe girdiği tarihten bu yana birçok karışıklık yaşandı ancak en çok, durumu tam olarak kavrayamayan ya da haberdar olmayan ve gelir testine girmeyen kesimin yükselen prim borcu yüzünden ödeme güçlüğü yaşaması ve sağlık hizmeti alamaması yüzünden mağdur oldu.

GSS uygulamasında herhangi bir sosyal güvencesi olmayan ya da var olan sosyal güvenlik kurumundan ayrılanlar otomatik olarak GSS kapsamına alınıyor ve prim ödemek ile mükellef bulunuyorlar. Bunun için öncelikle gelir testi yapılması ve prim oranlarının belirlenmesi gerekiyor. Ancak durumdan habersiz olan birçok vatandaş gelir testinin yaptırmadığı için yürürlükte olan uygulamanın gereği en yüksek orandan GSS primi ödemesi yapmakla yükümlü oluyor. Aradan aylar geçtikçe prim borcu üzerine faiz eklenerek büyüyor ve altından kalkılmaz bir durum ortaya çıkıyor.  İşte bu gibi mağduriyetlerin ortadan kalkmasına yönelik bir yapılandırma çalışması önümüzdeki günlerde torba yasa ile birlikte yürürlüğe girecek.

GSS yapılandırması ile birlikte bu şekilde SGK kurumuna borçlanmış olan ve bu borcu ödeyemediği için sağlık hizmeti alamayan bireylere 3-4 aylık bir süre verilecek ve bu süre içinde gelir testi yaptırmaları istenecek. Yapılan test sonuçlarına göre GSS primleri belirlenecek ve geriye dönük GSS prim borçları silinecek. Yapılan testte bireyin hane nüfusunun aylık geliri asgari ücretin3/1 inden az ise yine prim ödemeleri devlet tarafından karşılanacak.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.