Genel Sağlık Sigortası

GSS Tescil Kaydı Sorgulama İşlemi E – Devlet

GSS Tescil Kaydı Sorgulama İşlemi E – Devlet

GSS Tescil Kaydı Sorgulama İşlemi E – Devlet, Genel Sağlık Sigortası sosyal güvencesi bulunmayan vatandaşlara sigortalı olma hakkı tanınması amaçlanarak yürürlüğe sokulmuş bir uygulamadır. Genel Sağlık Sigortası GSS diye kısatılır. GSS kapsamında bu hizmetten öğrenci olanlar ve işsiz olarak ücretsiz faydalanabilmektedir. Bu koşullardaki vatandaşların prim ödemeleri devlet tarafından karşılanır. İnternetin bizlere sağladığı sayısız kolaylıklardan biride zahmetsizce işlemlerimizi yapabilmemize olanak tanımaktadır. Bu yazımız da sizlere GSS tescil kaydı sorgulama işleminin detaylarını aktaracağız. Tescil sicile işleme kaydettirme anlamına gelmektedir. E – SGM ve E – Devlet sistemlerinden istediğiniz birini seçerek yapılabilen bu işlem şifreli sorgulamaya geçilmesiyle birlikte yalnızca E – Devlet sisteminden yapılmaktadır.

E – SGM resmi sayfası online hizmetine son vermesinden sonra bütün sorgulamalar tek ekrana yani E – Devlet kapısına taşınmıştır. E – Devlet kapısına herkes kendi kimlik bilgileri ve şifresi ile girmektedir. Bu da insanların özel bilgilerinin korunmasını sağlamak amacı ile zorunlu tutulmuş bir yöntemdir. O yüzden yapmak istediğiniz işlemlerden önce şifrenizi alarak elinizde hazır bulundurmalısınız. Şifresini hala almayan vatandaşlarımızın nasıl temin edebileceklerinden bahsedelim. Ayrıca şifresini alıp unutan okurlarımız da şifre yenileme işlemleri için gerekli bilgileri yazımız içinde bulabilecekler. Şifre dağıtım görevi PTT kurumuna verilmiştir. Şifrenizi ilk defa almak için veya yenilemek için size en yakın PTT şubesine giderek kimliğiniz ile başvurunuzu yapınız. Ardından ilk kez alıyorsanız 2 TL, yenilemek için 4 TL ücret ödedikten sonra şifrenizi alabilirsiniz.

GSS Tescil Kaydı Sorgulama İşlemi E – Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?

  • GSS tescil kaydı sorgulama işlemi için öncelikle yazımızın en sonunda sizlerle paylaştığımız linke tıklayınız. Tıkladıktan sonra karşınıza sizler için hazırladığımız resimlerin ilkindeki ekran açılacaktır. Bilgi girişi yapabilmeniz için “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonu ile doğrulama ekranına geçiniz.

  • Daha sonraki adımda doğrulama ekranında sizlerden istenen T. C kimlik numaranızı ve E – Devlet şifrenizi gerekli boşluklara yazınız. Girdiğiniz bilgileri başarılı bir şekilde giriş yapabilmek adına tekrar kontrol ederek“Sisteme Giriş Yap” seçeneği ile GSS tescil kaydı sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

GSS Tescil Kaydı Sorgulama İşlemi İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.