Genel Sağlık Sigortası

Gss Tc No İle Borç Sorgulama

1 Ocak 2012 yılında resmi gazetede yayınladıktan sonra yürürlüğe giren genel sağlık sigortası yani GSS, toplumun özellikle gelir seviyesi düşük kesiminin devlet sağlık güvencesinde yararlanmasını amaçlıyor. İşsizlerin, yaşlıların, özürlülerin, kimsesizlerin, ev hanımlarının belli bir kuruma ya da işletmeden bağımsız çalışanların ve bakmakla yükümlü olduğu ailesinin yaşayabileceği sağlık sorunları durumunda mağduriyet yaşamasının önüne geçilmesi hedefleniyor.

GSS uygulaması 18 yaşını doldurmuş olan ve eğitim görmeyen, yani anne ve babadan bağımsız yaşayan her birey için otomatik olarak işleme koyuluyor. Birey eğer eğitim görüyorsa ve henüz 25 yaşını doldurmamış ise bunu belgelemesi gerekiyor. Aynı şekilde çalıştığı işinden ayrılan ve SGK primleri ya da BAĞ-KUR primleri yatırılmayan bireylerde, aynı şekilde GSS kapsamına alınıyor ve aylık GSS primleri ödemek ile yükümlü sayılıyorlar.

Günümüzde birçok kişinin GSS kapsamında olup olmadığından haberi yok. oysa günümüzde internetin hayatımızın her alanına nüfuz ettiğini var sayarsak bu işlem için SGK büroları ya da kurum merkezlerine gidip sıra beklemenin bir anlamı yok. Çok basit bir işlem ile GSS prim borcu olup olmadığı sorgulayabilir ve ne yapacağınıza karar verebilirsiniz.

İnternet arama motoruna TC ile GSS borç sorgulama adı altında yapılacak bir arama sonucunda ilgili sayfaya ulaşılabilir ve bu konuda merak ettiğiniz bilgilere ulaşabilir ve kendinize bir yol haritası çizebilirsiniz.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.