Genel Sağlık Sigortası

GSS Stajyer Avukatlık

Genel sağlık sigortası toplumun tüm kesimlerinin devlet güvencesinde sağlık hizmeti alabilmesine yönelik bir uygulamadır. Uygulama ile birlikte sosyal güvencesi olmayanların, var olan sosyal güvenlik kurumundan ayrılanların, işsizlerin, düşkünlerin, ev hanımlarının, vatansızların ve özel durumu olanların sağlık hizmeti alabilmesi amaçlanmaktadır.

GSS uygulamasında stajyer avukatlık yapanlar da özel durumu özelliğine sahip kesim içine alınmıştır. Uygulama kapsamında avukatlık stajı yapan bireylerin GSS primleri Türkiye barolar birliği tarafından ödenmektedir. 6111 saylı kanun ile getirilen düzenleme gereğince avukatlık stajı yapanlar, bakmakla yükümlü olunan kişi durumunda değil ise GSS kapsamına dâhil edilmektedir. Bu özelliğe sahip olduğu için GSS uygulamasına dâhil edilen stajyer avukatın GSS primleri kanunun 82 maddesine göre belirlenen prim esas günlük kazanç alt sınırının 30 günlük tutarının yüzde 6’sıdır. Bu şekilde tespit edilen prim tutarı Türkiye barolar birliği tarafından ödenmekte ve avukatlık stajı yapan bireyin sağlık hizmeti alabilmesinin önü açılmaktadır.

GSS uygulamasında avukatlık stajı yapanlar kadar bazı hassas mesleklerde devlet güvencesinde sağlık hizmeti alabilmesini sağlamaktadır. Geçici köy korucularının durumu da tam bu yöndedir. Gerek yaşanılan bölgesini yaşam koşulları, gerekse yapılan görevin hassasiyetinin göz önünde bulundurularak yapılan düzenlemelerde geçici köy korucuları da genel sağlık sigortası kapsamında sayılmakta ve sigorta primleri devlet tarafından karşılanarak sağlık hizmeti alabilmesinin yolu açılmaktadır.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.