Genel Sağlık Sigortası

Gss Şikayet Hakkında

GSS uygulamasının yürürlüğe sokulmasının amacı toplumun her ferdinin sağlık hizmetinden faydalanmasıdır. Özellikle sosyal güvencesi olmayanların ya da var olan sosyal güvenlik kurumundan ayrılanların, sağlık sorunları karşısında mağduriyet yaşamalarının önleme amacı ile başlatılan GSS uygulaması bazı sorunları da beraberinde getirmiştir.

GSS uygulamasında sosyal güvencesi olmayan her birey GSS kapsamına alınır. Uygulama dâhilindeki bireyler aylık prim ödemesi yapar ve sağlık hizmetinden faydalanırlar. Ancak bireylerin konudan habersiz olması ya da önemsememesine dayalı olarak bazı şikâyetler yükselmekte ve bu yönde nasıl davranılması gerektiği bilinmemektedir. Bu şikâyetlerin başında bireyin habersiz olduğu prim borçları gelmektedir. Ancak bu durum bireyin kendi sorumluluğundadır. Yani zamanında araştırma yapılması ve olası borçlanmalarda hakkını araması önemlidir.

GSS mevzuatı gayet açıkça ifade edilmiştir. Sosyal güvencesi olmayan bireylerin tamamı GSS kapsamındadır.  Yapılacak gelir testine göre prim ödeme ile mükelleftir. Eğer bireyin hane nüfusuna düşen aylık gelir asgari ücretin 3/1 oranından daha az ise pirimler devlet tarafından ödenir. Ancak birey bu özelliğe sahip değilse tespit edilen oranlarda olmak şartı ile prim ödemek ile yükümlüdür.  İhmallerden ya da haberi olmamadan kaynaklanan borçlanmalar, ilgili bürolara yapılacak başvurular ve bu kriterlere uymadığını ispat eden belgeler ile birlikte sunulduğu zaman bu borçlar faizleri ile birlikte silinebilmektedir. Ancak yukarıda da belirtildiği gibi bireyin durumunu net olarak belgelemesi gerekmektedir.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.