Genel Sağlık Sigortası SGK Blog

GSS SGK Nedir Nasıl Kullanılır?

GSS SGK Nedir Nasıl Kullanılır?, Genel sağlık sigortası (GSS), 1 Ocak 2012 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiş olan bir uygulamadır. Uygulamanın amacı hiçbir sosyal güvencesi olmayan kimselerin sağlık hizmetinden yararlanması ve yaşanacak mağduriyetlerin önüne geçilmesidir.  SGK çatısı altında başlatılan uygulama ile toplumun gelir düzeyi düşük vatandaşlarına dahi sağlık güvencesinin sağlanması hedeflenmektedir.

GSS uygulaması kapsamına dâhil olabilmek için öncelikle hiçbir sosyal güvenlik kurumuna müdahil olmamak gerekiyor. Buna göre SGK, BAĞKUR, Emekli Sandığı, Silahlı Kuvvetler kurumlarına bağlı olanlar ve bunların bakmakla yükümlü oldukları aileleri, milletvekilleri ve bakmakla yükümlü oldukları aileleri, ayrıca Anayasa Mahkemesi Başkanları Üyeleri ve bakmakla yükümlü oldukları aileleri dışında kalanlar, ayrıca bankaların sundukları bireysel sigorta uygulaması dâhilinde olanlar ve bunların aileleri dışında kalan vatandaşların hepsi GSS uygulaması kapsamında sayılmaktadır.

GSS uygulaması kapsamına dâhil olmak için bireyin 18 yaşını doldurmuş olması ve yukarıda belirtilen sosyal güvenlik uygulamalarından hiçbirisine dâhil olmaması gerekmektedir. Eğitim gören 25 yaş altı erkek çocukları ve evlenmemiş ya da iş hayatına atılmamış kız çocukları anne ve babalarının dâhil olduğu GSS uygulamasında yararlanabilmektedir.  Eğer birey öncesinde SGK kurumuna bağlı olarak çalışmışlığı varsa ve işten ayrılma sebebi ile SGK primleri ödenmiyorsa, yine aynı şekilde otomatik olarak GSS kapsamına alınmaktadır. Ayrıca özürlüler, yoksullar yaşlılar ve düşkünlerde GSS uygulaması kapsamına alınarak sağlık hizmetinden yararlanabilmektedir.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.