Genel Sağlık Sigortası

Gss Prim Tutarları

GSS uygulaması 2012-1-Ocak tarihinden bu yana yürürlükte bulunup, toplumun her kesiminin sağlık güvencesi altına almayı amaçlamaktadır. Özellikle gelir düzeyi düşük olan ve sosyal güvencesi olmayanların, sağlık kurumlarından hizmet alabilmesi yönünde başlatılan uygulamada GSS yükümlüsünün ödeyeceği belli bir prim tutarı karşılığında hem kendisinin hem de bakmakla yükümlü olduğu kişiler sağlık güvencesi altına alınmaktadır.

GSS prim tutarının tespit edilmesi için öncelikle gelir tespitinin yapılması gerekir. Yapılan tespitler sonucunda yükümlünün ne kadar prim ödeyeceği tespit edilir. Bu uygulamada aslolan hanede yaşayan nüfus başına düşen aylık gelirdir.

2014 yılı GSS prim tutarları şu şekilde belirlenmiştir. Hane nüfusuna göre aylık geliri asgari ücretin 3 / 1 oranında olanlar, yani 378,00 TL den 1,134 TL arasında olan yükümlüler 45.36 TL ödeyeceklerdir.  Aylık geliri 1,134 TL ile 2.268 TL arasında olan yükümlüler 136,08 TL ödemek zorundadırlar. Hane nüfusuna düşen aylık gelir tutarı 2.268 TL den fazla olanlar ise 272,16 TL ödeyerek düzenli sağlık güvencesinden yararlanabileceklerdir.

Toplumun düşük gelirli vatandaşlarının sağlık hizmeti alabilmesine yönelik olan GSS uygulamasında aylık geliri asgari ücretin 3/1 oranından yani 378 TL’den düşük olanların ise prim ödemeleri devlet tarafından karşılanacaktır.

GSS uygulamasından yararlanmak isteyipte gelir testi yaptırması gerektiği halde gelir testi yaptırmayanlar, 6. Aya kadar 257,04 TL, 6. Aydan sonra 272. 16 TL prim ödemek ile mükelleftirler.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.