Genel Sağlık Sigortası

Gss Prim Ödeme

GSS uygulaması toplumun her ferdinin adil biçimde sağlık hizmeti alabilmesine yönelik bir uygulamadır ve 2012 yılının 1 Ocak tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu uygulama ile bağımsız çalışanlar, sosyal güvencesi olmayanlar, var olan sosyal güvencesinden ayrılanlar, işsizler, düşkünler ve vatansızlar sağlık hizmeti alabilmektedir.

GSS uygulamasının yürürlüğe girdiği tarih itibari ile 18 yaşını dolduran ve yukarıda belirtilen özelliklere sahip olan herkes GSS kapsamına alınmıştır. Uygulamada genel sağlık sigorta sahibi, gelirine göre aylık prim ödemek ile yükümlüdür. Prim miktarının tespit edilebilmesi için sigorta sahibinin gelir testi yaptırması ve yaşadığı hanedeki nüfus başına düşen aylık geliri tespit ettirmesi gereklidir. Eğer gelir testi yaptırmayı kabul etmez ya da GSS primleri için başvuru yapmaz ise en yüksek basamaktan aylık prim ödeme ile yükümlü sayılır.

GSS prim ödeme işlemi için Ziraat Bankası görevlendirilmiştir. Sigortalı isterse banka şubesine giderek aylık pirimin yatırır ya da internet üzerinden online olarak sorgulama ve prim ödeme işlemlerini gerçekleştirir. Bu noktada sigortalının dikkat etmesi gereken husus düzenli prim ödemelerini yapmış olmasıdır. Ödenmeyen primler sistem içinde birikip üzerine faiz işletildiği için hem ödeme güçlüğü yaşanabilir hem de bu süreçte yaşanabilecek sağlık sorunları karşısında sağlık hizmeti alabilmesi güçleşir.  Bu yüzden yukarıda belirtilen özelliklere sahip olan bireylerin zaman geçirmeden GSS kapsamında olup olmadıklarını araştırmaları önemlidir.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.