Genel Sağlık Sigortası

 GSS Prim Ödeme İşlemi E – Devlet Üzerinden

Genel Sağlık Sigortası Borç Sorgulama İşlemi

GSS Prim Ödeme İşlemi E – Devlet Üzerinden, Genel Sağlık Sigortası 2012 yılında yürürlüğe giren ve sosyal güvencesi olmayan insanların sosyal güvence kazanabilmeleri amaçlanan bir uygulamadır. GSS’den yaranabilmek için her birey gelir testine tabi tutulduktan sonra kendisi için belirlenen prim tutarının ödenmesiyle faydanılabilir. Yürürlüğe girdiği tarihten itibaren gelir testi yaptırmamış vatandaşlarımıza cezai yaptırımlar uygulanır. Para cezası olarak uygulanan bu yaptırım ödenmediği her ay için de katlanmaktadır. Öğrenim gören insanlar öğrenimlerine 25 yaşına kadar devam ettiği takdirde prim ödemeksizin bu haktan faydalanabilir. Öğrenci olduğu halde prim borcu oluşanlar ise öğrenci belgelerini ilgili kuruma iletmediğinden kaynaklanır. Her yıl öğrenci belgesini SGK’ya götürerek öğrenimine devam ettiğini belirten bireyler önceki borçlarından da muaf olabilmektedirler.

GSS kapsamında sağlık haklarından yararlanan fakat prim ödemesi gerekmeyen bireyler ise gelirleri askeri ücretin üçte birinin altında gelirleri olanlardır. İnternet sayesinde borçlarını hızlıca öğrenerek kredi kartı ile ödeme yapabilme imkanına sahip olur. E – Devlet sistemi vatandaşlarımıza daha iyi hizmet aktarabilmek için hizmet yelpazesini sürekli genişleterek bizlere internet üzerinden sorglama,ödeme vb. birçok işlemlerimizi yapmamıza imkan tanımıştır. Bu yazımız da sizlere GSS prim ödeme işleminin nasıl yapılacağını anlatacağız. Kısa bir dönem öncesine kadar Online Tahsilat üzerinden yürütülen ödeme işlemi E – Devlet kapısının tek sayfa ile birçok işlem yaparak bize zaman kazanmamızı amaçladığından sadece E – Devlet üzerinden şifreli olarak yapılmaktadır. E – Devlet kapısı girişi için kullanmanız zorunlu kılınan E – Devlet şifrenizi nereden alacağınızı da yazımız da sizlere anlatacağız.

E – Devlet şifrenizi almak için dilediğiniz bir PTT şubesine giderek kimliğiniz ile şifremi almak istiyorum talebinizi yetkililere ileterek 2 TL karşılığında alabilirsiniz. Şifrelerinizi unuttuysanız ise 4 TL karşılığında yeni şifrenizi PTT’den alabilirsiniz.

 GSS Prim Ödeme İşlemi E – Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?

GSS prim ödeme işleminize başlamak için yazımızın sonunda bulunan linke tıklayınız. Karşınıza çıkan doğrulama ekranından başarılı bir şekilde geçiş yapabilmeniz için sizlere belirttiğimiz alana T. C kimlik numaranızı ve E – Devlet şifrenizi giriniz. Girdiğiniz bilgilerin doğruluğunu kontrol ettikten sonra GSS prim ödeme işleminizi yapmak için “Sisteme Giriş Yap” seçeneğine tıklayarak primlerinizi kredi kartınızla hızlıca ödeyebilirsiniz.

GSS Prim Ödeme İşleminizi Şifreli Olarak Yapmak İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.