Genel Sağlık Sigortası

Gss Prim Borcu Sorgulama

1 Ocak 2012 yılında yürürlüğe giren GSS, toplumun gelir düzeyi düşük vatandaşlarının da sağlık hizmetinden yararlanmasına yönelik başlatılmıştır. Bu uygulama ile belli bir işverenden bağımsız olarak çalışanların, işsizlerin, ev hanımlarının ve gerçekten maddi gücü yeterli olmayan kişilerin yaşanabilecek bir sağlık sorunu karşısında mağdur olmaması amaçlanmaktadır.

GSS uygulaması kapsamında sosyal güvenlik çatısı altından ayrılanlar ve hiçbir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olmayanlar otomatik olarak GSS kapsamına alınmaktadır ve dolayısı ile aylık prim ödemek ile yükümlüdür. Ancak bu uygulama çoğu vatandaş tarafından tam olarak bilinmediği için farkında olmadan prim birikmişliği yaşayabilmekte ve bu durumdan genellikle bir sağlık sorunu ile karşılaştığı zaman haberdar olmaktadır.

GSS uygulaması günümüzde internetin de yardımı ile herkesin bilgilerine kolayca ulaşabileceği özelliktedir. GSS prim borcu sorgulama işlemi için herhangi bir SGK kurumuna ya da bürosuna başvurulacağı gibi daha pratik bir işlem olan internet aracılığı ile bilgi edinilebilmektedir.

GSS prim borcu sorgulaması ile olası borç birikimi hakkında bilgi edinebilir ve sonrası için bir yol haritası çizebilirsiniz. Eğer öğrenci iseniz bunu eğitim aldığınız okuldan alacağınız bir öğrenci belgesi ile belgeleyebilir ve görünen borcu sildirebilirsiniz. Aynı şekilde gelir düzeyiniz asgari ücretin 3/1 inden az ise gelir testi yapılmasını talep eder ve bu durumu belgeler iseniz, GSS primleriniz devlet tarafından ödenir ve sağlık hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.