Genel Sağlık Sigortası

Gss Muayene Ücreti

Genel sağlık sigortası GSS, toplumun her ferdinin sağlık hizmetinden yararlanabilmesine yönelik bir uygulamadır. Uygulama kapsamın sosyal güvencesi olmayan her vatandaş GSS sigortalısı sayılır ve sağlık hizmeti alabilir.  GSS sigortalısı SGK tarafından belirlenen aylık prim ödemesi yaparak düzenli olarak uygulamanın içinde tutulur ve hem kendisi hem de bakmakla yükümlü olduğu ailesi devlet güvencesinde sağlık hizmeti alabilir.

GSS sigortalıları diğer sosyal güvenlik kurumu çatısı altında olan kesim gibi başvurdukları hastanelerde muayene katılım payı ödemektedir. Çoğu vatandaş bu uygulamayı adaletsiz bulurken, devlet katılım katkı payını sosyal sağlık hizmetlerinden yararlanma karşılığında alının bir çeşit vergi olarak ifade etmektedir. Diğer taraftan bu tür hayati önem taşıyan hizmetlerin gelişi güzel ve keyfiyetten kullanılmasına karşılık caydırıcı olma amacı ile uygulandığı ifade edilmektedir. Buna göre GSS ve diğer sosyal güvenlik kurumu dâhilinde olanların hepsi muayene katılım ücreti ödemesi zorunludur. GSS muayene katılım payı sağlık ocağı ve aile hekimliklerinde 2 TL, devlet ve üniversite hastanelerinde 8 TL, özel hastanelerde ise 15 TL olarak belirlenmiştir.

GSS sigortalılarının ve diğer sosyal güvence sahiplerinin ödediği muayene katılım payı ve ilaç katkı payı eczaneler tarafından tahsil edilerek sonrasında ilgili kuruma aktarılmaktadır. Ancak emeklilerin durumu biraz daha farklıdır. Emeklilerin muayene katılım payı ve ilaç katkı payı maaşlarından kesilerek tahsil edilmektedir.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.