Genel Sağlık Sigortası

Gss Mağdurları 2018

Genel sağlık sigortası GSS toplumun her ferdinin sağlık hizmeti almasına hizmet eden bir uygulamadır. Yürürlüğe girdiğinden bu yana yapılan düzenlemeler ile gelinebilecek en sağlıklı konuma gelmiştir. Son olarak yeni torba yasa tasarısı ile birlikte gerçekleşmesi beklenen düzenlemeler GSS sigortalılarının mağduriyetini ortadan kaldıracak şekilde hazırlanmıştır.

Genel olarak GSS mağdurları olarak bilinen, ağır prim borcu bulunan ve bir türlü bu borcun altından kalkamayan, buna bağlı olarak sağlık hizmeti alamayan birçok kişi 2014 yılın içinde yürürlüğe girmesi beklenen torba yasa tasarısı ile bu sorundan büyük ölçüde kurtulmuş olacaklar. Yasa tasarısında GSS prim borçlarına uygulanacak olan yapılandırma ile büyük meblağlarda borcu olanların borçlarının faizi silinecek ve geriye kalan ana borç taksitlendirilebilecek.

GSS prim affı olarak bilinen yasa tasarısının yürürlüğe girmesi ile birlikte GSS kapsamında olan, ancak ihmalden ya da haberi olmamakta dolayı gelir testi yaptırmadığı için en yüksek prim oranından GSS prim ödem ile yükümlü olan ve bu primleri ödeyemediğinden dolayı biriken ve faiz ile birlikte oldukça büyük rakamlara ulaşan borçların faizlerinin silinecek. Kalan ana borcunda taksit ile ödenmesi mümkün. Ancak bu uygulamadan faydalanabilmek için GSS sigortalısının kendisine verilecek 2aylık süre içinde gelir testi yaptırması ve hangi basamaktan prim ödeme ile yükümlü olacağını tespit ettirmesi ve prim ödemelerine başlaması gerekmektedir.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.