Genel Sağlık Sigortası

Gss Limitleri

GSS uygulaması 2012 yılının ocak ayı itibari ile yürürlüğe girmiştir ve bu döneme kadar yılda iki kere olmak şartı ile asgari ücret artışına göre yeniden değerlendirilmekte ve güncellenmektedir. Amacı toplumun her kesiminin düzenli ve adil biçimde sağlık hizmeti alması olan GSS uygulamasında, GSS sigorta sahibinin düzenli biçimde aylık prim ödemesi gereklidir. Zamanında ödenmeyen primler birikmelere, biriken borcun üzerine faiz eklenmesi ile daha da büyümesine ve ödenmesinin iyi güçleşmesine neden olmaktadır. Ayrıca biriken prim borçları sigorta sahibinin sağlık hizmetinden yararlanmasına da engel olmaktadır.

GSS prim limitlerinin değerlendirilmesi asgari ücret olanında değişim göstermektedir. Örneğin GSS sigortalısının hanede yaşayan nüfusuna düşen aylık gelir asgari ücretin 3/1 inden yani 387 TL’den 1,134 TL’ye kadar olanların aylık primleri 45,36 TL olarak belirlenirken, aylık hane nüfusu geliri 1,134 TL’den 2,268 TL’ye kadar olanlar ise 136,08 GSS primi ödeme ile yükümlüdürler. Aylık hane nüfusu geliri 2,268 TL’den fazla olarak tespit edilenler ise 272,16 TL aylık GSS primi ödemek durumundadırlar. GSS kapsamında kabul edilip te hala başvuru yapmayan ya da gelir testi yaptırmak istemeyenler ise en yüksek prim tutarı olan 272,04 TL aylık prim ödemek ile mükelleftir.

GSS primleri düzenli olarak yılda iki kez asgari ücret ölçü alınarak yenilenmekte ve buna göre güncellenmektedir.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.