Genel Sağlık Sigortası

Gss Köy Korucuları

Genel sağlık sigortası GSS, toplumun her ferdinin aynı ölçüde sağlık hizmeti alabilmesine yönelik bir uygulamadır. Uygulama kapsamına alınan bireyler belirlenen oranda GSS primi ödeyerek devlet güvencesinde sağlık hizmeti alabilmektedir.

GSS uygulamasında sosyal güvencesi olmayanların, bağımsız çalışanların, işsizlerin, var olan sosyal güvenceden ayrılanların ve düşkünlerin belli bir prim ödeyerek sağlık hizmeti alması amaçlanmaktadır. Ancak gelir düzeyi düşük olanların ve özel şartları olanların GSS primleri devlet tarafından ödenmektedir. Vatansızlar, staj gören avukatlar ve geçici köy korucuları bu kapsamda yer almaktadır.

Geçici köy korucuları GSS kapsamında sayılmakta ve öngörülen primleri devlet tarafından karşılanmaktadır. GSS uygulaması öncesinde de yeşil kart uygulaması dâhilinde tutulan geçici köy korucuları, bu uygulama ile birlikte vize yeniletme derdinden de kurtulmaktadır.

Geçici köy korucuları kanunun 60/c-9 bendinde de belirtildiği gibi GSS kapsamına dâhil edilmekte vize ve gelir testinden muaf tutulmaktadır. Görevleri devam ettiği sürece, aylık alanlar ise aylık almaya devam ettiği müddetçe primleri devlet tarafından ödenmekte hem kendisi hem de bakmakla yükümlü olduğu ailesi sağlık hizmeti alabilmektedir.

Geçici köy korucularının gerek yaşam şartlarının ve çalışma ortamının hassasiyeti gerekse yaşanılan coğrafyanın çetinliği devletin bu görevi ifa edenlere karşı daha hassas yaklaşmasına ve mesleği ilgi çekici hale getirmeye vesile olmaktadır. Bu ve bunun gibi uygulamalar bölge insanının bu tür mesleklere yönlenmesinde etkili olmaktadır.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.