Genel Sağlık Sigortası

Gss Kişi Kaydı Bulunamadı

GSS uygulamasının yürürlüğe girmesi ile birlikte toplumun her ferdi zorunlu genel sağlık sigortası kapsamına alındı. Bu uygulama ile birlikte herhangi bir sosyal güvencesi olmayan insanların devlet güvencesinde sağlık hizmeti alabilmesinin yolu açıldı.  Uygulama ilk başlarda biraz karışık gibi görünse de fertlerin yapacağı basit araştırmalar sonucunda olası aksilikler çözüme ulaştırılmaktadır.

GSS uygulamasında 18 yaşını dolduran her birey GSS kapsamına dâhil edilir. Eğer birey erkekse ve eğitim alıyorsa 25 yaşına kadar anne ya da babası üzerinden hizmet alabilmektedir. Eğer kız çocuğu ise eskiden olduğu gibi yine evleninceye kadar kendi adına sosyal güvence sahibi oluncaya kadar anne ya da babasının sigortalılık halinden yararlanabilir. Ancak bunlar dışında kalanların sosyal güvencesi yoksa ya da var olan sosyal güvence çatısı altından ayrılmış ise otomatik olarak GSS kapsamına alınır ve aylık prim ödeme ile mükellef sayılır.

Bireylerin GSS kapsamında olup olmadığı öğrenebilmesi için internet aracılığı ile yapacağı birkaç basit işlem yeterli olmaktadır.  Bu işlemi yapabilmek için arama motoruna GSS prim borç sorgulama yazarak ilgili sayfalara ulaşmak gerekir. Açılan borç sorgulama sayfasına TCKN/VKN/SSK sicil no kısmına TC kimlik numarasını kodlamak ve hemen altında bulunan seçeneklerden GSS PRİM 13 butonuna ulaşarak tuşlamak ve güvenlik şifresini ilgili yere kodlamak yeterli olacaktır.  Eğer açılan sayfada  “borç kaydı bulunamadı” ya da “ ödenmemiş borcunuz bulunmamaktadır” ibaresi görülüyorsa bireyin GSS kapsamında olmadığı anlaşılmış olacaktır.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.