SGK Haberleri

GSS Kayıt Sorgulama İşlemi E – Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?

GSS Kayıt Sorgulama İşlemi E – Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?, Genel Sağlık Sigortası kısaca GSS diye adlandırılır. Genel Sağlık Sigortası sigortası olmayan vatandaşlarımızın sigortası güvencesi altına alınabilmesi için yürürlüğe konulmuş bir uygulamadır. Bu yazımız da sizlere GSS kayıt sorgulama işleminin nasıl yapılacağı hakkında resimli olarak vereceğimiz adımlar doğrultusunda işleminizi hemen yapabileceksiniz. İnternet hayatımıza girdiği günden bu yana her işlemimizi online olarak oturduğumuz yerden yapabilme imkanını elde etmiş olduk.

Sosyal Güvenlik Kurumu vatandaşlarımızın gerekli kurumlara gidip sıra bekleyerek işlemlerini gerçekleştirmeleri yerine ekran karşısından yapabilmeleri için birçok uygulamayı kullanıma sunmuştur. Bu işlem kısa bir süre öncesine kadar şifreli ve şifresiz olarak iki farklı şekilde gerçekleştirilebilmekteyken şifresiz işlemler için hizmet vermekte olan E – SGM resmi sayfasının kapatılmasının ardından yalnızca E – Devlet sistemi üzerinden şifreli olarak yapılmaya devam edilmektedir. Bunun sebebi ise özel bilgilerin korunarak işlemlerin son derece güvenli olarak yapılmasını sağlamaktır. E – Devlet sistemi içinde birçok uygulama barındırarak vatandaşlara çok kapsamlı bir hizmet sunmaktadır. E – Devlet sistemi ile yapılmak istenen her işlem için şifre talep edilmektedir. Bu yüzden işlemlerinize başlamadan önce şifrenizi hazır bulundurmalısınız. Şifrenizi nereden ve ne kadar ücret karşılığında alabileceğinizden de kısaca bahsedelim.

E – Devlet şifresi dağıtımı PTT kurumu tarafından yapılmaktadır. Hemen bir PTT şubesine giderek kimliğiniz ile başvuru işleminizi gerçekleştiriniz. İşlemleriniz tamamlandıktan sonra işlem ücreti olan 2 TL’yi ödedikten sonra şifrenizi alabilirsiniz. Sizlere verilen şifre geçicidir. Bu yüzden hem şifrenizi unutmamak için hem de şifrenizin geçerliliğini yitirmemesi için şifrenizi ilk sistem girişi için kullandıktan sonra şifrenizi güncelleyiniz. Daha önceden şifresini alıp unutan okurlarımız ise yine diledikleri PTT kurumundan şifrelerini 4 TL karşılığında yenileyebilirler.

GSS Kayıt Sorgulama İşlemi E – Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?

GSS kayıt sorgulama işleminize başlamak için yazımızın en sonunda sizler için verdiğimiz linke tıklayınız. Ardından resim de gördüğünüz E – Devlet sayfası karşınıza gelecektir. “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonu ile işleminize devam ediniz.

Daha sonra karşınıza gelen doğrulama ekranından başarılı bir şekilde geçiş yapabilmeniz için T. C kimlik numaranızı ve E – Devlet şifrenizi hatasız bir şekilde verilen boşluklara yazınız. Ardından “Sisteme Giriş Yap” sekmesi ile GSS kayıt sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

GSS Kayıt Sorgulama İşlemi İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.