Genel Sağlık Sigortası

Gss Gelir Testi Nasıl Yapılır

Genel sağlık sigortası (GSS)  2012 yılından bu yana yürürlükte bulunmaktadır. Uygulama toplumun düşük gelir düzeyine sahip olan kesiminin de sağlık hizmetinde yararlanmasını amaçlamaktadır. Bu uygulama ile sigortalı olarak çalışanlar dışında hiçbir sağlık kurumuna dâhil olmayanların, işsizlerin ve ev kadınlarının da sağlık güvencesi kapsamına alınması hedeflenmektedir. Ancak bu uygulamaya dâhil olmak için belli bir prosedürün işlemesi gerekir. Bu prosedürün en can alıcı noktası gelir testidir.

GSS uygulamasında uygulamaya dâhil olmak isteyen kişinin hanesinde yaşayan nüfus başına aylık gelirinin tespit edilmesi yöntemine gelir testi denilmektedir. Gelir testi uygulamaya başvuran kişinin ikamet ettiği şehirde sosyal yardımlaşma ve sosyal dayanışma vakıfları aracılığı ile yapılmaktadır. Bu talep ile başvuran kişiler vakıf görevlileri tarafından sunulan form doldurur ve sonrasında yine ilgililerin yönlendirmesi ile gereken evraklar tamamlanır.

GSS gelir testinin amacı hane halkının kişi başına düşen aylık gelirinin tespit edilmesidir. Yapılan tespitler sonucunda GSS yükümlüsünün aylık ne kadar prim ödeyeceği kesinleşir ve düzenli olarak ödenen primler sayesinde GSS yükümlüsü ve bakmakla yükümlü olduğu aile fertleri sağlık hizmetinden yararlanabilirler.

GSS gelir testi sonuçlarına göre eğer hane halkına düşen aylık gelir, belirlenen asgari ücretin 3te bir oranından düşük ise GSS primleri devlet tarafından karşılanır ve yükümlünün ve ailesinin düzenli bir şekilde sağlık hizmetinde faydalanması sağlanır.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.