Genel Sağlık Sigortası

Gss Gelir Tespiti

GSS uygulaması 1 Ocak 2012 tarihinden bu yana yürüklüktedir ve toplumun her bireyinin sağlık hizmeti alabilmesine yönelik bir uygulamadır. Uygulama kapsamında sosyal güvencesi olmayan ya da var olan sosyal güvenlik kurumundan ayrılanların, ev hanımlarının, işsizlerin, bağımsız çalışanların, düşkünlerin ve vatansızların devlet güvencesinde sağlık hizmeti alabilmesi amaçlanmaktadır.

GSS uygulamasında yapılacak gelir tespitinden sonra sigortalı bireyin ne kadar GSS primi ödeyeceğine karar verilir.  Belli gelir seviyelerine göre tespit edilen primler eğer sigortalı birey gerçekten düşkünse ve hanesinde yaşayan nüfus başına düşen aylık geliri asgari ücretin 3/1 inden az ise, GSS primleri devlet tarafından karşılanmaktadır. Uygulama öncesindeki yeşil kart sistemi de GSS uygulamasına dâhil edilmiştir.

GSS kapsamına alınan her bireyin gelir testi yaptırması gerekmektedir. Gelir tespiti için birey bizzat başvurabileceği gibi kaymakamlıklar aracılığı ile bulunduğu bölgedeki Sosyal Yardımlaşma ve Sosyal Dayanışma Vakıflarına müracaatta bulunabilir.  Vâkıfa Yapılan başvuru sonrasında gerekli belgeler ve formlar doldurularak gelir testi için araştırmalar başlatılır. Bu araştırmalar kapsamında sigortalı bireyin banka kayıtları, tapu kayıtları, vergi sorumlulukları dâhil olmak üzeri 18 kalem belge toplanması gerekmektedir. Bu Araştırma sonrasında eğer ilgili vakıf ihtiyaç duyarsa sigortalı bireyin evini bizzat ziyaret edip maddi durumunun tespitini tamamlar. Yapılan araştırmalar sonucunda eğer sigortalının hane nüfusuna düşen gelir payı asgari ücretin 3/1ine tekabül ediyorsa primleri devlet tarafından ödenir.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.