Genel Sağlık Sigortası

Gss En Yüksek Prim

Genel Sağlık Sigortası toplumun her kesiminin sağlık hizmetinden yararlanabilmesine yönelik bir uygulamadır. Bu uygulamada toplumun her ferdi GSS kapsamına dâhil edilir ve geliri ölçüsünde GSS primi ödeyerek hem kendisi hem de bakmakla yükümlü olduğu aile bireyleri sağlık hizmetinden faydalanabilir.

GSS uygulamasında sigorta kapsamına alınan kişinin ödemek ile yükümlü olduğu prim tutarı, hane nüfusunun kişi başına düşen aylık gelirine göre hesaplanır. Hane nüfusunun aylık gelir hesaplaması için gelir testi yapılması gerekir ve bu test sonuçlara göre prim tutarları belirlenir.

GSS uygulamasında aylık geliri 357 TL’den az olanların prim borçları devlet tarafından karşılanır ve sağlık hizmeti alabilirler.  Aylık geliri 357 TL ile 1.071 TL arasında olanların aylık GSS prim ödemesi 42,84 TL’dir. Aylık geliri 1,071 TL ile 2,142 TL arasında olan fertlerin aylık GSS prim tutarı 128,52 TL olarak tespit edilmiştir.  Aylık geliri 2,142 TL ve daha yukarı olan fertlerin GSS prim ödemeleri ise 257,04 TL olarak tespit edilmiştir ve uygulama kapsamında olanların bu prim tutarlarını düzenli olarak ödemeleri gerekir ki hem kendileri hem de bakmakla yükümlü olduğu aile bireyleri, olası bir sağlık sorunu karşısında mağduriyet yaşamasınlar.

Yukarıda da belirtildiği gibi GSS prim ödemeleri gelir testi sonuçlarına göre belirlenir GSS kapsamında olup ta gelir testi yaptırmayanlar en yüksek prim tutarı olarak 257,04 TL prim ödemek ile yükümlüdürler.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.