Genel Sağlık Sigortası

Gss En düşük Prim

Genel sağlık sigortası GSS uygulamasının yürürlüğe girmesi ile birlikte, toplumun her ferdi sağlık hizmeti alma imkânı buldu. Herhangi bir sosyal güvenlik çatısı altında olmayanlar, bağımsız çalışanlar, ev hanımları ve işsizlerinde sağlık hizmeti alabilmesinin yolunu açan bu uygulamaya dâhil olabilmek için düzenli olarak prim ödemesi gerekiyor.

GSS uygulaması kapsamında ödenecek prim tutarlarının belirlenmesi için gelir testi yapılması gerekiyor.  Bu aşamada Sigortalı kişinin bireysel geliri değil aynı hanede yaşadığı nüfus sayısına düşen aylık gelir hesaplanarak GSS prim tutarı değerlendirilmesi gerçekleşiyor.

GSS uygulamasında en düşük prim 42,84 TL’dir. Ancak bu değerden prim ödemek için yapılacak gelir testinde hane nüfusu başına aylık gelirin 357 TL ile 1,071 TL arasında olması gerekir. Aylık geliri 357 TL’den az olanların GSS primleri devlet tarafından ödenir. Eğer sigortalının hane nüfusuna düşen aylık gelir 1,071 TL ile 2,142 TL arasında ise ödeyeceği prim tutarı 128,52 TL’dir. Sigortalının hane nüfusuna düşen gelir 2,142 TL’den fazla ise 257,04 TL GSS primi ödeyerek hem kendisi hem de bakmakla yükümlü olduğu ailesi sağlık hizmeti alabilmektedir. Ancak gelir testi yaptırmayanlar GSS primlerini en yüksek tutar olan 257,04 TL’den yapmak durumundadır.

GSS uygulamasında amaç toplumun her ferdinin sağlık hizmeti alabilmesidir. Buna karşılık her birey kazancı doğrultusunda prim öder ve sosyal güvenlik kurumunun kendisine ve ailesine sunduğu sağlık hizmetinden yararlanır.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.