SSK Blog

Gss Emeklilik Nasıl Olur?

Genel sağlık sigortası yani GSS, yürürlüğe girdiğinden bu yana birçok kişinin aklında bazı soru işaretleri oluşmaya başladı. Konuyu tam olarak anlayamayan vatandaşların, bu uygulama dâhilinde olup ta düzenli prim ödendiğinde belli bir zaman sonucunda emekli olunacağına dair fikirler oluştu, ancak sosyal güvenlik uzmanlarının bu konuda açık ve net…

GSS adından da anlaşılacağı gibi genel sağlık sigortası yani vatandaşların sağlık hizmeti konusunda mağduriyet yaşanmasına engel olma amacı ile başlatılmış olan bir uygulamadır. GSS yükümlüsü vatandaş her ay düzenli olarak GSS primlerini öder ve hem kendisi hem de bakmakla yükümlü olduğu ailesi sağlık hizmetinden yararlanır.  Eğer kişi GSS uygulaması kapsamında ise ve gelir düzeyi asgari ücretin3/1 inden daha az ise, GSS primleri devlet tarafından karşılanır ve aynı şekilde sağlık hizmetinden yararlanabilir. Yani GSS primi ödemek ile emekli olunmaz.

GSS primi ödeyerek emekli olmak söz konusu değildir. Ancak ilgili kişi GSS uygulaması yerine isteğe bağlı sigortalılık uygulaması kapsamına girerse ve primlerinin bu doğrultuda öderse o zaman emeklilik söz konusu olabilir. Eğer ileri yıllar için emeklilik hedefleniyorsa ya da herhangi bir sosyal güvenlik kurumunda ödenmiş günleri varsa ve emeklilik hakkı için eksik günleri tamamlanması gerekiyorsa, bu sefer GSS uygulaması yerine isteğe bağlı sigortalılık tercih eder ve sigortalılık primi ödeyerek emeklilik hakkı kazanabilir.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.