Genel Sağlık Sigortası

GSS E-HACİZ Uygulaması

GSS e-haciz uygulaması son bir yılda kulaklarımıza sıkça çalınır oldu. Çoğu vatandaş tam olarak ne ifade ettiğini bilmese de, içinde haciz kelimesi geçen bir uygulamanın çok olumlu olmadığı konusunda hem fikir.

GSS uygulaması bilindiği gibi herhangi bir sosyal güvenlik kurumu çatısı altında olmayanların, işsizlerin, bağımsız çalışanların, yaşlı ve düşkünlerin sağlık hizmetinden yararlanmasına yönelik bir çalışmadır ve bu uygulama SGK Kurumu çatısı altında gerçekleşmektedir. 18 yaşını dolduran her vatandaş GSS uygulaması dâhilindedir ve sağlık hizmetinden yararlanabilmesi için prim ödeme ile yükümlüdür. Ancak ailesinden bir kişi herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna dâhil ise onun üzerinden sağlık hizmeti alabilir ya da kendisi GSS yükümlüsü ise ve hanesindeki nüfus başına düşen gelir asgari ücretin 3/1 inden az ise GSS primleri devlet tarafından ödenir. Tabii bu durum çok disiplinli biçimde belgelenmesi gerekmektedir.

SGK kurumu çok kapsamlı çalışmaktadır ve giderleri her zaman gelirinden daha fazla ölçüdedir. Ödemelerini tamamlayabilmesi için düzenli gelir sağlanması gereklidir. E haciz yöntemi ile GSS uygulaması dâhilindekiler de içinde olmak üzere, tüm alacaklılarının banka mevduat hesaplarından alacağını tahsil etme imkânı verilmeye başlamıştır. 2013 yılı kasım ayında Antalya’da pilot bölge olarak başlatılan uygulamanın 2014 yılı sonlarına doğru tüm Türkiye genelinde başlatılmasının çalışmaları sürmektedir. Buna göre GSS yükümlüsü prim borcunu ödemese bile, SGK banka mevduat hesabından alacağını tahsil etme imkânı bulacaktır.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.