SGK Haberleri

Gss E-devlet 2019

Genel sağlık sigortası 1 Ocak 2012 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bu uygulama ile herhangi bir sosyal güvencesi olmayanlarında sağlık hizmeti alabilmesinin yolu açıldı. Toplumun her kesiminin eşit olarak sağlık hizmetinden yararlanmasına yönelik bu uygulama ile özellikle gelir seviyesi düşük olan kişilerin sağlık hizmeti konusunda yaşaması muhtemel olumsuzlukların önlenmesi hedefleniyor.

GSS uygulaması oldukça kapsamlı olduğu için zihinlerde bazı soru işaretleri oluşabilmektedir.  Özellikle kimlerin GSS kapsamında sayılacağı, kimlerin prim ödeyeceği ve kimlerin primlerinin devlet tarafından karşılanacağı gibi soruların cevapları SGK bürolarından alınabileceği gibi daha pratik bir uygulama olan internet aracılığı ile elde edilebilmektedir.

GSS e-devlet sorgulama sistemi ile GSS uygulaması hakkında genel bilgi sahibi olabilir, kapsam dâhilinde olup olmadığınız hakkında bilgi alabilirsiniz.  Ayrıca bu uygulama kapsamında olup ta ne kadar prim ödemeniz gerektiği ve hangi koşullarda olunursa primlerin devlet tarafından ödeneceğini öğrenebilirsiniz. Engellilerin yeşil kart sahiplerinin uygulamadaki yeri ve öğrencilerin hangi durumlarda GSS kapsamında sayılacağı ve hangi özelliğe sahip olmaları gerektiği hakkında birçok soruya cevap bulabilirsiniz.

GSS uygulamasında bireylerin ödemek ile yükümlü olduğu GSS primleri hane nüfusu başına düşen aylık gelir ölçüsüne değerlendirilmektedir. Buna göre nasıl bir hesaplama yapıldığının açıklandığı çizelge e-devlet sayfasında verilmekte ve bu konu ile aklınıza takılabilecek her soru uzmanlar tarafından sistem içerisinde cevaplandırılmaktadır ve yardımcı olunmaktadır.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.