Genel Sağlık Sigortası

Gss Borcu Nasıl Silinir – Sildirilir?

Gss Borcu Nasıl Silinir/Sildirilir?

Gss Borç Sorgulama yaptıktan sonra genel sağlık sigortası borcunuzu silme/sildirme işleminiz hakkında bilgiler vereceğiz.

Ülkemizde son zamanlarda, çalışanların gelir beyannamesi doğrultusunda, gelirlerine göre vergi uygulaması ve ayrıca Genel Sağlık Sigortası kapsamında vergi mükellefliği gibi bir takım düzenleme hayata geçirilmiş. Ve 18 yaş altı kişiler, henüz okumaya devam eden öğrenciler ile dul, yetim, %40 özürlü ve işsiz statüsü dışında ki yaklaşık 4 milyon kişinin hayatını ilgilendiren bir takım düzenleme yapılmıştır.

Bu düzenlemelere yaklaşık 4 yıldır devam edilmekte ve 5 milyara yakın bir paranın bu kısımda vatandaşların borç hanelerine yansıdığı görülmektedir. Gelir beyanı vermeyen veya bu dönüşüm ve uygulamadan henüz haberi olmayan vatandaşlardan dolayı, 2014 yılı Mart ayında, torba yasasında ön görüldüğü üzere; bir takım yeni düzenleme ve af anlamına gelebilecek adımlar atılmıştır.

Bu bağlamda, Genel Sağlık Sigortası kapsamında, primler, kişilerin gelir beyannamesi vermemesinden dolayı en üst meblağ olan 513 Tl yerine, kişilerin yeni vereceği beyan doğrultusunda, ya yeniden hesaplanıp daha düşük bir ücret ile ya da, tamamı ile sıfırlanmış bir şekilde değerlendirilmiş olacaktır. Bu yüzden; vatandaşların, ödemekle mükellef olduğu prim borçlarının silinmesi ve gelir beyannamesinin verilmemesinden ya da yanlış verilmesinden kaynaklanan prim borçlarının silinmesi düşünülmektedir.

Bu konuda, yeterli kanıtı bulunan ve bu kanıtı Vergi Dairesine götüren vatandaşlar bu haktan yararlanacak olup, ciddi bir sıkıntı haline gelen, bu Gss prim borcundan kurtulmuş olacaklardır. Vatandaşların bu aftan yararlanmak için, gerekli evrakları toplamaları gerekmektedir.

Öğrencilerin GSS Borç Sildirme / Silme
GSS Borcu olan öğrenciler gss borcunu sildirebilir. Gss borç sildirme işleminin gerçekleşmesi için kişi 25 yaşının altında olması gerekmektedir. Öğrenim gördüğü yerden aldığı öğrenci belgesiyle Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurarak Gss borcunu sildirebilir.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.