Genel Sağlık Sigortası

GSS Borç Sorgulama

GSS Borç Sorgulama, GSS Borç Sorgulaması, GSS Borç Sorgulamak gibi birçok kişinin ortak problemi. Gss Borç Sorgulama ile ilgili paylaştığımız bu yazının faydalı olması dileğiyle.

GSS Borç Sorgulama

Gss Borç Sorgulama ilgili tüm sorularınızı konu altından sorabilirsiniz.

Hayatımıza son yıllarda yeni bir kavram olarak giren ve bir çok kişinin yanlış bildiği ve bir o kadar kişinin hala bu uygulamadan haber olmadığı GSS, Genel Sağlık Sigortası borç sorgulama işlemi nasıl yapılır buna geçmeden önce, öncelikle birkaç hatırlatmada bulunmak isteriz.

Genel Sağlık Sigortası kapsamında, vatandaşlar, bu uygulamanın ilk gününden son gününe kadar, gelir beyannamesi vermek zorundadır. Bu beyanname, kişilerin vergi ve prim niceliklerini etkileyeceğinden ihmal etmeye gelmez. İhmal edilmesi durumunda ise, primler, en üst seviye olan 513 tl den hesaplanacak olup, kişilerin itirazları değerlendirilmeyecektir.

Her ne kadar son zamanlarda çokça dillendirilen prim affı uygulaması, ciddi bir durum olarak gözükse de; bu noktadan sonra biraz daha dikkat edilmesi gerekir.

GSS Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?
Bu bağlamda, Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Sigortalar Kurumunun resmi sorgulama sitesi olan, https://onlinetahsilat.sgk.gov.tr/WebTahsilat/index.jsf kısmından gss borç sorgulamanızı yapabilirsiniz. Burada; sorgulama ekranını gördükten sonra; Sorgu Türü Kısmına;  Diğer Ödemeler giriniz. Sorgu Tipini de GSS Prim girdikten sonra, Tc Kimlik numaranızıda yazdıktan sonra gss borç sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

Tüm bu bilgileri girdikten sonra, ekranda göreceğiniz doğrulama kodunu da girdikten sonra, Borç Sorgula kısmına tıklayınız. Bundan sonra ekranda göreceğiniz GSS hizmet dökümünü, her zaman bu uygulamayı kullanıp, bu sırayı takip ederek öğrenebileceğiniz gibi, yazıcıdan yazdırma seçeneğini de kullanabilir ve bunu dökümante edebilirsiniz.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.