Genel Sağlık Sigortası

Gss Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

01.01.2012 Tarihi itibariyle yürürlükte olan GSS, içinde bulunulan mevcut borç durumunu sorgulama sistemidir. Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamında borç sorgulamak için ‘’ Gss Borç Sorgulama ‘’linkine göz atabilirisiniz. Bu sistem dâhilinde herkes sigortalı konuma getirilmiştir. Diğer bir ünvanıyla; Zorunlu Sağlık Sigortasıdır. Sisteme, bireyler T.C. Kimlik Numarası ile Sorgulama ekranından, giriş yapabilir ve borcunu öğrenebilirler. Çoğu vatandaşların bildirilen zaman aralığında başvuru yapmaması ve Yürürlükten bihaber olması neticesinde, cezalı duruma düşmesi söz konusudur.

Kişi; gelirinin 3’de 1 oranından fazla ise Sağlık, Hastane ve Sigorta hizmetinden yararlanması için belirlenen primleri ödemesi gerekmektedir. İnternette yapılan sorgulama sonucunda, genel olarak Gelir Tespiti yapılmadan önceki bakiye görüntülenecektir. Bağlı olunan Belediyenin, Aile ve Sosyal Yardımlaşma Derneğine başvurarak, Gelir Tespiti Yapılır ise, görüntülenen rakamın daha az limitte olduğunu öğreneceksinizdir. Bu başvuru içinde belirlenen zaman aralıkları vardır. GSS işleminde, bağlı bulunan Belediyenin birimine telefon ile ulaşarak, mevcut durumunuzu öğrenebilir ve zaman aralığı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

T.C. Ziraat Bankası aracılığı ile de, borç durumu sorgulanabilmektedir. Gss Borç Sorgulama sitesinden, online bir şekilde borç sorgulayabilirsiniz. Bunun için; ‘’ TCKN ( T.C. Kimlik No ) / VKN ( Vergi Kimlik No ) / SSK Sicil No’’ Alan bilgilerinden size en yakın bilgiyi girerek, ‘’Sorgu Tipi’’ kısmından ‘’ GSS Prim – 13 ‘’ seçeneğini seçin. Kod ekranından, Alfabetik ve Rakamsal karakterleri girin. Bitir işleminde ise ‘’ Sorgula’’ butonuna tıkladığınızda, karşınıza çıkan borcunuzu görüntüleyebilirsiniz.

Genel Sağlık Sigortasından yararlanan kişiler, ödemek zorunda oldukları GSS Primlerini, zamanlı bir şekilde ödemedikleri takdirde, borçları birikecektir. Devlet sistemine göre, ödenmeyen her borç kayıt altında olduğu için, bundan seneler sonra da karşınıza çıkacaktır. Daha sonra karşılaşılacak borçlar, faizlenmiş ve sizden fazlasıyla tahsil edilmiş olacaktır. Son olarak, bu sistem dâhilinde GSS ye dâhilseniz, Sağlık hizmetlerinden faydalanıp faydalanmaksızın, Primlerinizi ödeme yükümlülüğünüz vardır.

GSS VERGİ BORCU SORGULAMA

GSS uygulamasının yürürlüğe girmesi ile birlikte tüm vatandaşlar sağlık hizmetinden adaletli biçimde yararlanmaya başladı. Özellikle bağımsız olarak çalışanların, işsizlerin, ev hanımlarının, yaşlı ve düşkünlerin mağdur edilmesini önleme amacı ile başlatılan uygulamada Türkiye vatandaşı olan, herhangi bir güvenlik kurumu dâhilinde olmayanlar ve reşit olanlar sağlık hizmetinde faydalanabilmektedir.  Vatandaşlar GSS uygulaması dâhilinde olup olmadığını ve prim borcu hakkında bilgi sahibi olmak için ister SGK merkezlerine ya da bürolarına başvurabilmekte ya da internet üzerinden sorgulamasını pratik biçimde yapabilmektedir.

Günümüzde herkesin zamanının değerli olduğu düşünülürse GSS vergi borcu sorgulaması yapmak için en mantıklı yol internet aracılığı ile bilgi almaktadır. Çok basit birkaç işlem sonrasında konu ile ilgili tüm kişisel bilgilere ulaşılabilmektedir.

GSS borcu sorgulaması yapmak için öncelikle internet arama motoruna GSS borç sorgulama yazarak bir arama yapılması ve sonrasında ilgili sayfaya ulaşılması gerekmektedir. Açılan sayfada giriş yaptıktan sonra sorgu türü bölümünden 4B sigortalı ödemeleri sayfasına ulaşılmalıdır. Bu işlem sonrasında açılan sayfada sorgu tipi bölümünden GSS prim seçimi yaparak alt kısımda görünen TC kimlik no kutucuğuna ilgili kişinin kimlik numarası kodlanmalı ve sonra güvenlik kodu kutucuğuna sayfada verilen semboller kodlanmalı ve borç sorgulama butonuna basılmalıdır. Yapılacak bu basit işlem sonrasında ilgili kişinin GSS yükümlülüğü ve olası prim borçları görüntülenebilmektedir.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.