SGK Haberleri

Gss Borç Silme

Genel sağlık sigortası uygulamasının yürürlüğe girmesi ile birlikte toplumun her kesiminden insanların sağlık güvencesinde yararlanabilmesi hedefleniyor. Reşit olan her bireyin sigorta kapsamına alınmasına yönelik olan bu uygulamada, 25 yaş altı kız ya da erkek çocuklar öğrencilik durumlarını kuruma bildirmemelerinden kaynaklı olarak GSS borçlusu olarak tespit edilebiliyor. Bu durumu çözmek için eğitim görülen okuldan alınacak bir öğrenci belgesi ile kuruma başvurulduğu zaman bu borç silinebiliyor.

GSS uygulaması ile birlikte 18 yaşını dolduran herkesin sosyal sağlık güvencesinden yararlanmasına yönelik çalışma başlatılmıştır. Bu uygulama kapsamında 18 yaşını dolduran ancak eğitim gören kız ya da erkek çocuklar, eskiden olduğu gibi anne ya da babanın bağlı olduğu sosyal güvenlik kurumu kapsamından sağlık hizmetinden yararlanabilmektedir. Ancak bu durumu her yıl belgelendirmesi gerekmektedir. Eğer bu koşul ihmal edilmişse otomatik olarak 18 yaşını dolduran birey kendi adına GSS kapsamına alınmaktadır ve doğal olarak prim borçlanması gerçekleşmektedir.

GSS uygulamasında kendi adına prim borcu çıkan genç birey eğitim alıyorsa, eğitim aldığı kurumdan elde edeceği öğrenci belgesi ile birlikte SGK kurumuna başvuru yapması halinde geriye dönük borçları silinebilecektir.

GSS uygulamasında erkek çocukları eğitim alıyorsa 25 yaşına kadar anne ya da babasının sağlık sigortasından sağlık hizmeti alabilmektedir. Kız çocukları ise kendi adına sigorta başlatana ya da evlenene kadar aynı şekilde sağlık hizmetinden faydalanabilmektedir.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.