Genel Sağlık Sigortası

GSS Borç Ödeme İşlemi E – Devlet Üzerinden

GSS Borç Ödeme İşlemi E – Devlet Üzerinden

GSS Borç Ödeme İşlemi E – Devlet Üzerinden, İnternet sayesinden artık oturduğumuz yerden borçlarımızı da ödeyebilmekteyiz. Bu yazımız da sizlere elektronik ortamdan GSS borç ödeme işleminizi nasıl yapmanız gerektiğinden bahsedeceğiz. Genel Sağlık Sigortası nedir ve kimler faydalanabilir bunlardan bahsedelim. Genel Sağlık Sigortası 1 Ocak 2012’den itibaren yürürlüğe giren herkesi sigortalı olmasını amaçlayan bir uygulamadır. Sigorta güvencesi bulunmayan insanların sigortalılar gibi sağlık haklarından faydalanabilmeleri için gelir testine girip kendileri için belirlenen prim tutarını ödemeleri gerekmektedir. Genel Sağlık Sigortasından 25 yaşına kadar öğrenciler ücretsiz faydalanabilmektedir. Öğrenci ve 25 yaşın altında bulunduğu takdir de kendilerine prim borcu çıkmış olanlar SGK şubesine öğrenci belgesini götürdüğü takdir de borçlarını sildirebilmektedir.

Ayrıca yurtdışında yaşıyor olup yurtiçin de ikamet edenler ise yaşadığı yeri yurtdışı olarak belirterek yurtiçin de bulunmadığı zamanlardaki borçlarını sildirebilmektedir. Eğer geliriniz asgari ücretin 1/3 ‘nin altında ise primleriniz devlet tarafından ödenmektedir. Eğer gelir testine zamanında girmezseniz bunun için sizlere belirli bir miktar para cezası uygulanarak ödemediğiniz her ay ise faiz eklenecektir. Siz değerli okurlarımıza tavsiyemiz gelir testine girmediyseniz hemen gelir testi yaptırarak primlerinizi düzenli olarak ödemenizi öneririz. Çünkü gelir testi yaptırmayanlar için uygulanan faiz işlemi prim geciktirmelerin de uygulanmaktadır. GSS borç ödeme işlemi Online Tahsilat sistemi üzerinden yapılmaktayken şimdi sadece E – Devlet kapısı üzerinden ve E – Devlet şifresi ile yapılmaktadır.

E – Devlet kapısı girişi için kullanmanız gereken E – Devlet şifrenizi almak için size en yakın bir PTT şubesine giderek başvurunuzu kimliğiniz ile birlikte yapınız. Şifrenizi teslim etmek için sizlerden istenecek olan 2 TL ücreti ödedikten sonra şifrenizi alabilirsiniz. Şifrenizi unuttuysanız ise PTT’den 4 TL karşılığında şifrenizi yenileyebilirsiniz.

GSS Borç Ödeme İşlemi E – Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?

 GSS borç ödeme işleminize başlamak için yazımızın sonundaki bağlantı adresine tıklayınız. Ardından karşınıza resimde gördüğünüz E  – Devlet sayfası çıkacaktır. Doğrulama ekranından başarılı bir şekilde geçiş yapabilmeniz için sizlerden istenen bizim de kutucukla belirttiğimiz alana T. C kimlik numaranızı ve E – Devlet şifrenizi yazınız. Bilgilerinizin hatasız olduğundan emin olduktan sonra GSS borç ödeme işleminizi yapmak için “Sisteme Giriş Yap” seçeneğine tıklayınız.

GSS Borç Ödeme İşlemi İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

 

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.