Genel Sağlık Sigortası

Gss Borç Affı 2018

T.C. yaşayan tüm vatandaşlar, sığınmacılar ve bir seneden fazla ikamet edenlerin tümü Genel Sağlık Sigortası Kapsamından yararlanmışlardı. Kişilerin, 18 yaş altındaki çocuklarını SGK, Genel Sağlık Sigortası (GSS) bünyesine almış ve sağlıktan yararlanabilir duruma getirmiş ve bu bireylerin gelir düzeyine göre aylık prim tahakkuku yapılarak borçlandırılmışlardı. Bu durumda, prim borçlarını ödeyemeyen kişilerin sayısı gün geçtikçe fazlalaşmakla birlikte, prim mantığından çok, ceza mantalitesinde algılamışlardır.

Sosyal güvenlik reformuyla birlikte, Sigorta Primlerini kendileri ödemeye çalışan vatandaşların borcu 6 Milyar Liraya ulaştığı için, yeniden yapılandırma planı devrede. 18 yaş altında olan çocukların; 19.06.2010 günü Resmi Gazete’de yayımlanan 5997 sayılı yasasıyla birlikte, Sosyal Güvenceleri konusunda, değişiklik yapılmıştır. Gelir düzeyi olmayan vatandaşların Genel Sağlık Sigortası Prim yükümlülükleri, çocuklarını hastaneye götürdüğü an itibariye başlardı. Yapılan son düzenlemeden sonra kurumun belirlediği tarih itibariyle Sağlık Sigortaları yapılacak ve ona göre primlerini ödeyeceklerdir.

Uygulama belirlenen tarihin (01.10.2008) gerisine dönük olacağından bazı kişilerin tahakkuk edilen borçlarının silinmesi söz konusu olacaktır. Çoğu kişinin beklediği, sosyal güvenlik yasasıyla alakalı radikal kararlar nihayetinde torba yasasını Ocak ayında meclis gündemine getirecektir. Bu gündemde ‘’ Prim Affı’’ karmaşıklığına çözüm önerisi beklenmektedir. Bağ-Kur’a kayıtlı olanlar kişiler için, 2 yıl gibi bir zaman dilimi ayrılmış ve bu süreçte yapılandırma için 3 ay süre verilecektir. Bundan yararlanmayan kişinin borcu ve hizmeti silinmiş olacaktır. GSS (Genel Sağlık Sigortası ) kapsamında çoğu kişi mağdur olmuştur. Devlete ait borç miktarı 6 Milyar Lirayı bulmakta ve gün geçtikçe iyileşme yerine daha da kötü sonuçlar alınmaktadır. Tüm bu karmaşıklık ve vatandaşın bu yekünleri ödeyememesi dolayısıyla, devletten borçları yapılandırmasını ve affetmesini istemektedirler.

Meclisin konuyla alakalı kendi içlerinde toplanması söz konusu olmuş ve yeniden yapılandırmaya gidilecektir. GSS primini düzenli yatırmayan kişiler için borçlarına uygulanan gecikme faizlerine af getirilmesi ve yeniden yapılandırma için çalışmalar sürmektedir. Ön görülen yapılandırmanın amacı gün geçtikçe aşırı yükselen borçların düzenli bir yapılandırmaya sahip olmasıdır. Beklenen prim affı, 18 yaşını doldurup çalışmayan ve öğrenci olmayan her birey için Genel Sağlık Sigortası Prim borcuna af getirilecektir. Bilindiği gibi GSS’ye prim borcu olanların sağlık hizmetlerinden yararlanması konusu vardı. Şuan itibariyle aynı haklardan yararlanabilecekleri müjdesi gelmiştir.

Bağ-Kur affı için, kayıtlı olup 24 aydan fazla prim borcu olan kişiler yararlanabilmektedir. Diğer bir ifadeyle; 2 seneden fazla borcu olanların hem borcu hem de hizmeti silinmiş gözükecektir. Örnek verir isek; 4 yıldır borcu olan kişinin, 4 Yıllık hizmet süresinden de vazgeçilmiş olacaktır. İleriki yıllarda bu hesap için yeniden canlandırma yapılacaktır.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.