Genel Sağlık Sigortası

Gss Affı Ne Zaman

Genel sağlık sigortası bilindiği üzere 1 Ocak 20123 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi bu tarihten itibaren sosyal güvencesi olmayan ya da var olan sosyal güvencesinden ayrılmış bulunanlar, genel sağlık sigortası kapsamına alındı. Bu uygulama ile birlikte işsizler, sigortalı işinden ayrılanlar, düşkünler, ev hanımları ve vatansızlar, devlet güvencesinde sağlık hizmeti almaya başladı.

GSS kapsamına alınan bireyin aylık geliri incelenerek hangi basamakta GSS primi ödemesi gerektiği hesaplanmaktadır. Sigortalı eğer gerçekten maddi imkânlarının yetersiz olduğunu ispatlayabilirse GSS primleri devlet tarafından karşılanmakta ve sigortalının hem kendisi hem de bakmakla yükümlü olduğu ailesi sağlık hizmeti alabilmektedir.

GSS kapsamında olup ta gerek ihmalden dolayı gerekse habersizlikten kaynaklanan borç birikmişlikleri 2014 yılının ilk aylarında yürürlüğe girmesi beklenen torba yasa tasarısı ile birlikte yapılandırma dâhiline alınması ön görülüyor. Torba yasanın resmi gazetede yayınlanması ile birlikte yürürlüğe girecek bu uygulama ile 4 milyon kişinin GSS prim borçları yapılandırılabilecek. Böylece GSS sigortalısı ödemek ile yükümlü olduğu prim borcunun faizini ödemekten kurtulacak.

GSS affı uygulamasında, GSS sigortalısına 2 ay süre verilmesi ve bu süre içinde gelir testi yaptırması öngörülüyor. Sigortalı gelir testine göre GSS primi ödeyecek ve sağlık hizmeti alabilecek geriye dönük borçlarının faizleri silinecek ve kalan ana borç 12 taksite kadar bölünebilecek. Ayrıca sigortalı GSS kapsamına alındığı tarihten itibaren hiçbir sağlık hizmeti almamış ise ana borçta silinebilecek.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.