Genel Sağlık Sigortası

Gss 60/9 Kapsamında Sigortalılar 2019

Gss 60/9 Kapsamında Sigortalılar 2019

Genel sağlık sigortası GSS 1 Ocak 29012 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.  Uygulama toplumun her kesiminin sağlık hizmetinden faydalanmasına yönelik olup, özellikle sosyal güvencesi olmayan kesimin mağduriyet yaşamasının önüne geçmektir. Sosyal güvencesi olmayanlar, var olan sosyal güvence çatısı altından ayrılanlar, işsizler, ev hanımları, bağımsız çalışanlar, vatansızlar ve düşkünler bu uygulama ile düzenli sağlık hizmeti sunabilmenin yolu açılmıştır.

GSS uygulamasında toplumun bazı kesimlerine daha hassas davranılmış ve bazı kolaylıklar sunularak yaşanılan ortamın zorlukları hafifletilmek istenmiştir.  Geçici köy korucuları da bu özellikle ayrıcalıklı sınıfa dâhil edilmiştir.  Kısaca 60/c-9 kapsamı olarak bilinen geçici köy korucuları sağlanan imkânlar dâhilinde GSS kapsamına alınmıştır.

Geçici köy korucuları kanunun(60/c-9) bendinde de belirtildiği gibi GSS kapsamında sayılacaklar, vize ve gelir testinden muaf tutulacaklardır. Geçici köy korucularının görevleri devam ettiği müddetçe aylık alanların ise aylıkları devam ettiği sürece GSS kapsamında primleri devlet tarafından ödenecek ve hem kendiler hem de bakmakla yükümlü olduğu aileleri düzenli sağlık hizmeti alabileceklerdir.

Geçici köy korucularının yaşadığı hassas yaşam koşulları ve görevlerinden dolayı, yaptıkları işi daha cazip kılmak adına devlet bazı imkânlar sunmuştur. GSS kapsamında olmalarının yanı sıra olası yaralanma ya da ölüm halinde geride kalanların maddi zararını karşılamaya yönelik tazminat uygulamaları ile geçici köy korucularının mağduriyetinin önlenmesi amaçlanmaktadır.

60/f kapsamında sigortalı olanlar

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.