Genel Sağlık Sigortası

Gss 18 Yaş Üstü Çocuklar

Gss 18 Yaş Üstü Çocuklar, Genel sağlık sigortası GSS ile toplumun her ferdinin devlet güvencesinde sağlık hizmeti alması amaçlanmaktadır. Uygulama 1 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe girmiş ve bu tarih ile birlikte 18 yaşını doldurmuş olan her birey özelliklere uyuyorsa GSS kapsamına alınmıştır.

GSS uygulamasında 18 yaş altındaki tüm çocuklar devlet güvencesinde sağlık hizmeti alabilmekte ya da anne ya da babasının var olan sigortalılık halinden yararlanabilmektedir. 18 yaşını dolduran erkek birey eğer lise eğitimi alıyorsa yine var olan anne ya da baba sigortalılık halinden yararlanmaktadır. Eğer erkek çocuk üniversite eğitimi alıyorsa bu durum 25 yaşına kadar geçerli sayılmaktadır. 25 yaşını doldurduğu zaman herhangi bir sosyal güvence sahibi olmamışsa, GSS kapsamına alınır, gelir testi yaptırması ve öngörülen orandan prim ödemek ile yükümlü olur. Kız çocukları ise önceden olduğu gibi evlenene ya da sosyal güvence sahibi olana kadar anne ya da babasının var olan sigortalılık halinden yararlanabilmekte ve sağlık hizmeti alabilmektedir.

GSS uygulamasında 18 yaş altı çocukların anne ya da babanın sigortalılığı üzerinden sağlık hizmeti alabildiğini yukarıda belirtmiştik, ancak 18 yaş altı çocuk evlenmiş ise reşit sayılacağı için bu durumu geçerliliğini yitirmektedir. Yani 18 yaş altı çocuklar evlenmiş ise GSS kapsamına dâhil edilmekte ve GSS primi ödeme ile yükümlü sayılmaktadırlar.  Bu özellikteki çocuklar düzenli GSS primi ödeyerek sağlık hizmeti alabilmektedir.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.