Genel Sağlık Sigortası

Genel Sağlık Sigortası Nedir?

Genel sağlık sigortası GSS 1 Ocak 2012 tarihinde resmi gazetede yayınlanması ile birlikte yürürlüğe giren bir uygulamadır. Bu uygulamanın amacı Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının tamamının sağlık sigortası kapsamına alınarak güvenliğinin sağlanmasıdır.

GSS uygulamasının en önemli özelliği SSK, emekli sandığı ya da Bağ Kur çatısı altında bulunmayan ve prim ödemeyen kişilerinde sağlık güvencesinden yararlanabilmesidir. Kişi ödemesi gereken aylık primi düzenli olarak öder ve sağlık hizmetinden yararlanır. Eğer kişinin prim ödeme imkânı yoksa bunu belgeler ve devlet o kişinin adına GSS primini öder ve yine sağlık hizmetinden faydalanabilir.

2012 yılından öncesine gidildiği zaman sağlık güvencesinde yararlanmak için muhakkak bir sosyal güvenlik kurumu dâhilinde olmak ve bu kurumun belirlediği prim tutarının ödenmesi gerekiyordu. Bu uygulamaların dışında kalanlar ise sağlık hizmetinden faydalanamıyor ve birçok kişi sağlık yönünden mağduriyet yaşıyordu. Yeni yasa ile birlikte bu yönde mağduriyetlerin önüne geçilmesi ve toplumun her ferdinin sağlık güvencesi kapsamına alınması hedefleniyor.

Bir veya birden fazla işveren tarafından çalıştırılanlar, isteğe bağlı sigortalı çalışanlar, kamu idarelerinde çalışanlar, hiçbir hizmet akdine bağlı olmaksızın kendi adına ve bağımsız çalışanlar ve kendi adına bağımsız çalışanların dışında kalan ve sigortalı sayılmayanlar GSS kapsamına alınmaktadır. İlgili kişi kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu aile fertlerini SGK aracılığı ile tescil ettirdiği ve gelir tespiti tamamlandığı zaman, aylık prim ödemeleri ile ilgili açıklama en kısa zaman içinde kendisine bildirilecek ve prim ödemeleri ile birlikte GSS kapsamına alınacaktır.

Genel Sağlık Sigortası Zorunludur

Genel sağlık sigortası GSS 1 Ocak 2012 tarihinde resmi gazetede yayınlandı ve yürürlüğe girdi. Bu uygulama ile birlikte toplumun her ferdinin zorunlu olarak genel sağlık sigortası kapsamına alınması hedeflendi. İlk başlarda bazı aksaklıklar olması ise birlikte geçen süre içinde sistem düzene girdi ve halk bu konuda daha bilgi sahibi oldu.

GSS uygulaması herhangi bir sosyal güvencesi olmayan insanların yaşanabilecek sağlık sorunları karşısında sağlık hizmeti alabilmesine yönelik bir uygulamadır. Uygulama kapsamında bağlı bulunduğu sosyal güvenlik kurumundan ayrılanlar, bağımsız çalışanlar, işsizler, ev hanımları, düşkünler ve vatansızların sağlık hizmetinden yararlanabilmesinin yolu açılmıştır.

GSS uygulaması şöyle işlemektedir; 18 yaşını dolduran her birey eğer sosyal güvence sahibi değilse ve eğitim almıyorsa zorunlu genel sağlık sigortası kapsamında sayılmaktadır. Ancak kız çocukları eskiden olduğu gibi evleninceye ya da kendi adına sosyal güvence sahibi oluncaya kadar yine anne ya da babasının üzerinden sağlık hizmeti alabilmektedir. Erkek çocukları ise eğer üniversite eğitimi alıyorsa yine anne ya da baba üzerinden bakılabilmektedir.  Bunun dışında tüm fertler GSS kapsamına dâhil edilir.  Sosyal güvencesi olanlar hariç olmak üzere yükümlü sayılır ve aylık prim ödemesi gerekir.

GSS primlerinin belirlenmesi için gelir testi yapılması gerekir. Yapılacak gelir testinin sonuçlarına göre aile nüfusu başına düşen aylık gelir hesaplanır ve bu doğrultuda prim tutarı tespit edilir.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.