Genel Sağlık Sigortası SGK Haberleri

Genel Sağlık Sigortası Haberleri

Genel sağlık sigortası GSS, toplumun tüm fertlerinin sağlık hizmeti alabilmesine yönelik bir uygulamadır. 1 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe giren uygulamada sosyal güvencesi olmayan, sosyal güvence kurumundan ayrılan, işsiz, ev hanımı, vatansız ve bağımsız çalışanların eskiden sosyal güvence sahibi olanların yararlanabildiği sağlık hizmetinden yararlanması amaçlanmaktadır. Böylece toplumun özellikle gelir düzeyi düşük olan kesiminin sağlık güvencesine alınması asıl hedeftir.

GSS uygulaması belli özellikler içerisinde hazırlanarak yürürlüğe girmiş olsa da her yeni yasa ile birlikte yeni düzenlemeler eklenmektedir. Halkın bu konuda bilgilenmesi açısında uygulamaya giren yenilikler SGK kurumlarından, günlük haber sitelerinden, gazetelerden ve internet aracılığı ile halka duyurulmaktadır.

GSS haberleri içinde son günlerde en çok ilgi gören 2014 yılı içinde yürürlüğe girmesi beklenilen yeni torba yasasıdır. Yeni yasa ile birlikte GSS sigortalılarının ilgilendiren ve olumlu olarak değerlendirilecek bazı detaylar bulunmaktadır.

Yeni torba yasa tasarısında GSS kapsamında sayılanların ve gerek haberi olmadığından, gerekse ihmalden kaynaklanarak gelir testine girmeyenlerin birikmiş prim borçları ve faizlerinde yapılandırılma yapılacak. Yasa tasarısı kapsamında GSS sigortalısına 2 aylık bir süre verilecek ve bu süre içinde gelir testi yaptırıp prim tutarının tespit edilmesi istenecek ve kabul gören prim oranında ödeme yaparak sağlık hizmeti alabilecek. Geçmişe dönük GSS prim borçlarının faizleri ise silinecek ve ana borç taksitlendirilerek ödeme imkânı sunulacak.

Sitemizden 7 gün 24 saat gss haberlerine ulaşıp sorular sorabilirsiniz.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.