SGK Blog SGK Haberleri

Geçici İş Göremezlik Ödeneği Nasıl Alınır

Geçici İş Göremezlik Ödeneği Nasıl Alınır

Geçici iş göremezlik bildirimi ve ödeneği hakkında merak edilen tüm soru ve düşünceleri kanunlar doğrultusunda araştırıp sizlere sunduk.

Geçici iş göremezlik ödeneği çalışma hayatın da insanın başına gelebilecek herhangi bir olumsuz durumlar söz konusu olduğu zaman iş göremeyecek veya iş görme eylemini gerçekleştiremeyecek olan çalışanlar için devlet tarafından belirlenen şartları sağlamasıyla sahip olunabilecek haklardan biridir.

506 sayılı kanun çerçevesinde sadece ve sadece hizmet akdi ile çalıştırılan sigortalılara ödeme yapılacak olan geçici iş göremezlik ödeneği, 5510 sayılı kanun ile köy ve mahalle muhtarları ile kendi nam hesabına çalışan sigortalılara da ödenmeye başlanmıştır.

Bu ödenekten kimlerin faydalanacağını ise aşağıda belirtilen hususlar sınıflarda belirtilmiştir. Eğer herhangi bir şekilde iş kazası ve meslek hastalığı neticesinde rahatsızlık geçiren ve çalışma yaşamına bir müddet gidemeyecek olan sigortalılar için ödeme yapılmaktadır. Bunun yanında hastalık nedeniyle de geçici iş göremezlik ödeneğinden yararlanabilirsiniz.

Bir başka sebebi olan analık nedeniyle geçici iş göremezlik ödeneğinde yine faydalanabilirsiniz. Analık olayı ise, bir bayanın herhangi bir şekilde hamilelik süreci ile ilgili olarak iş göremeyecek kadar ciddi bir şekilde hamilelik sıkıntı çekenlere verilen bir ödenektir.

Bunların dışında sosyal güvenlik kurumu tarafından verilmiş olan hekim ve sağlık kurullarından alınan sağlık raporları ile heyet raporları da geçici iş göremezlik ödeneğini almaya hak kazanabilirler. Eğer sizler de herhangi bir şekilde iş kazası ve sağlık problemlerinden dolayı geçici olarak işe gidememe gibi durumla karşılaşırsanız, sunacağınız evraklar ile bu ödeneği almaya hak kazanabilirsiniz.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.