SGK Sorgulama

Gebelik Haftası Hesaplama

Gebelik haftası hesaplamasını iki şekilde yapmak mümkündür. Bunlardan ilkini herhangi bir hekime ihtiyaç duymadan gebe olan kadın kendisi de yapabilir. Hamilelik haftasını hesaplayabilmesi için kişinin son adet tarihinin ilk gününü net olarak bilmesini gerekmektedir.

Buna göre son adet gününü bilen kişi kolaylıkla hesaplamasını kendisi yapabilmektedir. Hesaplama işleminde dikkat edilmesi gereken ay hesabı yapmamaktır. Çünkü 1 ay tam olarak 4 hafta olmadığı için ay hesaplaması yanıltıcı olabilmektedir. Bunun için hafta ve gün hesabı yapılmalıdır.

Örnek vermek gerekirse diyelim ki ;

Son adet tarihinizin ilk günü 1 Ekim 2014 olması durumunda içinde bulunduğunuz tarih 23 Ekim 2014 olursa siz 3 hafta 1 günlük gebe olursunuz. Yaklaşık olarak 14 Ekim tarihinde hamile kalmışsınızdır. Ayrıca bebeğiniz 7 Temmuz 2015 tarihinde doğacaktır. Ancak bu tarihler kesin sonuçlar değildir. Kesin olarak gebelik hesaplama yapmak için doktorunuza başvurarak ultrason ile kontrol yapmanız gerekmektedir.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.