SGK Haberleri

Evlenen Kadının Tazminat Alma Hakkı

Evlenen Kadının Tazminat Alma Hakkı

Çalışıp da evlenen kadının işten ayrıldıktan sonra kıdem tazminatı alma konusundaki tüm yasal süreç ve kıdem tazminatı alma hakkını sizler için araştırdık

Çalışma hayatların da en fazla özlük haklara sahip olan bayanlarımız her geçen gün Avrupa Birliği Normları çerçevesin de yeni düzenlemelerle ve torba yasalarıyla birçok özlük hakka ve sosyal haklara sahip olmaya devam etmektedir.

Çocuklu olsun çocuksuz olsun isterse evli veya bekâr olsun her türlü ortak haklara sahip olmaktadırlar. En fazla hakka sahip olan çocuklu bayanlar diğer cinslerine göre bir adım öndedirler. Ama en az yardıma ve özlük hakka sahip olanlar ise, bekâr olup ta evlenmeyi bekleyen bayan çalışanlar almaktadır. Yeni yapılan düzenleme ile bekâr olan bayan arkadaşların da yeni sosyal haklar kazanılması sağlanmıştır.

Örneğin, yeni uygulanmaya başlayan çalışma da bekâr olup ta evlendikten sonra işi bırakmak isteyen bayan arkadaşların sahip olduğu haktan bahsetmek isterim. Çalışma hayatın da hangi sebepten dolayı olursa olsun çalışanın kendi isteği ile işten ayrılması, hiçbir şekilde tazminat haklarından faydalanmayacağını gösterir.

1475 sayılı İş Kanunun da yapılan yeni değişiklikle ilk defa kendi isteği ile işten ayrılan birinin tazminat almaya hak kazandığı açıklanmıştır. Bu değişiklikten sadece ve sadece bekâr olup ta evlenecek olan bayanlar faydalanabilecektir.

Bekâr olan bayan çalışan evlendiği zaman, evlendiği tarihten itibaren 1 yıl içerisinde kendi isteğiyle çalışmış olduğu işyerinden kendi rızasıyla ayrılabilecek ve ayrılma sırasında çalıştığı firma tarafından hak kazanmış olduğu tüm tazminat hükümleri yerine getirilerek, çalışana verilmesine bağlanmıştır.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.