SGK Blog

Evde Bakım Parası Nasıl ve Nereden Alınır?

Evde Bakım Parası Nasıl ve Nereden Alınır?, Evde bakım parası gerekli kıstaslara sahip engellilerin yakınlarına, engelliye bakılması şartı ile devlet tarafından ödenen ücrettir. Bu ücretin alınabilmesi için hem engellinin hem de ona bakmakla yükümlü olan yakının gerekli özelliklere sahip olması önemlidir.

Evde bakım parası almaya hak kazanmak için engellinin sağlık raporunda ağır özürlü olduğu ibaresi yer alması gerekmektedir. Ayrıca engellinin yaşadığı evde hane nüfusu başına düşen aylık gelirin asgari ücretin 3/2sinmen az olması lazımdır. Bunun yanı sıra engelli ve ona bakmakla yükümlü olacak kişinin arasında kan bağının olması ve aynı evde ikamet etmesi de gerekmektedir.

Evde bakım parası için müracaatlar Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri’ne yapılmaktadır. Başvuru sırasında engelli ve bakmakla yükümlü olmak isteyen yakının sağlık kurulu raporları, vukuatlı nüfus kâğıt örnekleri, ikametgâh belgesi, 2 adet vesikalık fotoğraf, SSK, BAĞKUR ve Emekli Sandığından temin edilecek gelir beyanı istenilmektedir. Ayrıca engellinin anne ve babası boşanmış ise boşandıklarına dair mahkeme kararı, bakım yapacak kişinin dilekçesi, engellinin vasisi varsa, vasi atanmasına ilişkin mahkeme kararı, tapudan alınacak eşler adına gayrimenkul bilgileri ve varsa öğrenim durumunu gösteren belgeler talep edilmektedir.

Yukarıda belirtilen belgeler ile birlikte başvurunun tamamlanmasının ardından işlemler başlatılır. Sonrasında sosyal hizmet uzmanları başvuru yapan engellinin evini ziyaret eder ve incelemelerde bulunur. Eğer gerçekten bakım hizmetine ihtiyaç varsa asgari ücret tutarında evde bakım ücreti bağlanmasına karar verilir.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.