SGK Blog

Engelli Çocuğu Bulunan Annelerin Emekliliği

Engelli Çocuğu Bulunan Annelerin Emekliliği

Engelli Çocuğu Bulunan Annelerin Emekliliği, engelli çocuk annesi emekli nasıl olur, engelli çocuk emekliliği gibi birçok soru, engelli çocuk annelerinin kafasını kurcalamakta. Bu yazıyla beraber tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Faydalı olması dileğiyle.

Ekim 2008 de yürürlüğe giren Genel Sağlık Sigortası hayatımıza ciddi düzenlemeler getirmektedir. Bu düzenlemelerden bir tanesi de; malul çocuğu bulunan annelerin sevineceği bir haber. Engelli çocuğu bulunan anneler bu GSS yasası kapsamında, artık prim günlerinin dolmasını beklemeyecek ve belirli bir prim sonunda isterse emekliye ayrılabilecek. Bu durum, uzun zamandır, dertlerini dile getiren anneler ve onların engelli çocukları için sevindirici bir haber niteliğinde. Çünkü anneler, artık engelli çocuklarına daha fazla vakit ayırabilecek ve onlarla daha iyi ilgilenmiş olacaktır.

Genel Sağlık Sigortası ve Sosyal Kurumlar yasasınca çıkarılan yeni yönetmelik maddelerinden olan engelli çocuk sahibi annelerin, artık emekli olma avantajı yakaladığı, önemli bir adım olmuştur.

Peki bu kanundan kim veya kimler nasıl yararlanabilecek? Ve nasıl bir uygulama olacak? 
Bu yönetmelikten yararlanmak için, engelli çocuk sahibi annenin, çocuğun gerçekten bir bakıcıya ihtiyaç duyduğunu kanıtlaması ve raporlaması gerekir.   Çünkü, aksi takdirde, engel düzeyi ne olursa olsun, bakıma ihtiyacı yok ve kendi işini kendi görebilecek seviye de ise, bu haktan yararlanamayabilirler.

Bu işlemi yapan ve çocuğun tek başına hayatını devam ettiremediği kanıtlanabilirse bu durumda, çalışan annelerin çalıştığı prim miktarının dörtte birinin, çalıştığı prim gün miktarına eklenmesi hakkına sahip olacak. Böylelikle, dilediği zaman emekli olabilecek anne, topladığı prim günü ve emekliye ayrılacağı güne kadar ki dörtte bir oranında primi almaya hak kazanmış olacaktır.

Başvuru işleminin ilk aşamasında yapılacak olan işlem, Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe vermektir. Daha sonrasında SGK, sizi engelli çocuğun özür oranını belirlenmesi amacıyla ilgili hastaneye sevk edecektir. Hastaneden alınan raporla beraber dilekçe vererek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.