SSK Blog

En Yüksek Emekli Aylığı

Emekli aylıkları her yılsonunda yapılan bütçe görüşmelerinin sonunda, ülkenin ekonomik verileri göz önüne alınarak yapılmaktadır. Tüfe verileri doğrultusunda hazırlanan taslaklarda emekli bireyin mağdur edilmemesine gayret gösterilmekte ve haklarının korunmasına çalışılmaktadır.

Ekonomik bütçe hesaplamaları ve buna bağlı olarak emekli aylıklarının arttırılmasında TÜFE verileri etkili olmaktadır. Önceki dönemin TÜFE verilerine göre yapılan emekli aylığı zamları TÜFE’de görülen farklılıklara göre yeniden şekillendirilebilmektedir.

TÜFE verilerine göre yapılan hesaplamalar sonucunda 2014 yılının ilk 6 aylık döneminde en yüksek SSK emeklisi aylığı 3,494 TL olarak, en yüksek SSK tarım emeklisi aylığı ise 1,480 TL olarak tespit edilmiştir. Yine 2014 yılının ilk 6 aylık dönemi için en yüksek BAĞ-KUR emekli aylığı 2,946 TL olarak belirlenmiştir. En yüksek BAĞ-KUR tarım emeklisi aylığı ise 1,265 TL olarak karar verilmiştir.

2014 yılının ikinci 6 aylık döneminde ise en yüksek SSK emeklisi aylığı 3,576 TL olarak tespit edilirken, en yüksek SSK tarım emeklisi aylığı ise 1,515 TL olarak ödenmesine karar verilmiştir. Yılın ikinci 6 aylık dönemi için öngörülen en yüksek BAĞ-KUR emekli aylığı 3.015 TL olarak belirlenirken, en yüksek BAĞ-KUR tarım emeklisi aylığı ise 1,295 TL olarak ödenmesi uygun görülmüştür. Her 6 ayda bir yapılan emekli aylığı zamları ile emekli bireyin mağduriyet yaşamasının önüne geçilmesi hedeflenmektedir.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.