SSK Blog

En Düşük Emekli Aylığı

25 Ekim 2013 tarihli resmi gazetede SSK ve BAĞKUR emekli aylıkları belli oldu. 2014 yılı ekonomik planın uygulanması koordinasyonu ve izlenmesine dair Bakanlar Kurulu kararı gereği yapılan düzenlemelerde yapılan zamlar her ne kadar emekli bireyleri tatmin etmese de, Türkiye’nin ekonomik verilerine göre hesaplamalar yapılarak hazırlandı.

2014 yılı ekonomik hedeflerine göz önüne alınarak TÜFE oranında zam yapılmıştır. Buna göre ilk 6 aylık zaman dilimi için emeklilere yüzde 2.85 oranında ikinci 6 aylık kısım için ise yüzde 2.36 oranında zam yapılması ön görülmüştür.

2014 yılının ilk 6 aylık kısmında en düşük SSK emeklisinin aylığı 987 TL olarak belirlenirken, SSK tarım emekli aylığı için ilk 6 aylık 890 TL ödenmesine karar verildi. BAĞ-KUR emeklisi bireylerin yılın ilk 6 aylık kısmında alacağı en düşük aylık 800 TL olarak tespit edilirken, BAĞ-KUR tarım emeklilerinin en düşük aylığı ise597 olarak ödenmesi kararlaştırıldı.

2014 yılının ikinci 6 aylık dönemi için en düşük SSK emeklisi aylığı 1.010 TL olarak tespit edilirken, en düşük SSK tarım emekli aylığı ise 911 TL olarak ödenmesinde karar kılınmıştır. Emekli birey BAĞ-KUR kurumunda emekli olmuşsa ve en düşük basamakta emekli aylığı alıyorsa 819 TL aylık alabilecektir. Eğer emekli birey BAĞKUR tarım emeklisi ise 611 TL emekli maaşı alabilecektir.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.