E Devlet Haberleri

Emeklilikte Yaşa Takılanlar 2019 Affı

Emeklilikte Yaşa Takılanlar 2019 Affı, Pek çok kişinin bildiği üzere, ülkemizde emekli olmak isteyen kişiler için uygulanan sistem her geçen gün değişiyor. Bu sebepten ötürü vatandaşlar da hangi şartlara bağlı olarak ve hangi yaş grubunda emekli olacaklarını bilemeyebiliyor. Eski sisteme göre emekli olacağı yaşı bilirken, ve o yaşa göre emeklilik hesabı yaparken, bir anda gündemin ve kanunun değişmesiyle yaş haddi yükseldiği için hangi yaşta emekli olacağını insan bilmiyor.

Hükumet emeklilikte yaş haddini yükseltti.Bu durum tabi ki 30 milyon çalışanı bir anda etkiledi. Bir çok mahkeme bu kanun ile işlem yapmakta. Kanun değişince insanların hesapları da bir anda suya düştü. 2019 yılı için emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili yazdığımız makaleyi okuyabilirsiniz.

Ülkemizde şu anda uygulanan sisteme göre, kişilerin emekli olabilmek için hükumet tarafından belirlenmiş olan prim sayısını tutturmuş olması geliyor. Prim sayısı ise, kişinin emeklilik hakkını elde etmek için çalışması gereken süre olarak değerlendirilebilir.

Ülkemizde emekli alabilmek için her kurum kendi şartlarını yaratıyor. SGK’dan emekli vatandaşlar, Bağkur’dan emekli olacak vatandaşlar ve Emekli Sandığı’ndan emekli olmaya hak kazanacak olan vatandaşlar için süreç nispeten biraz daha farklı olmak üzere işliyor.

Aynı zamanda, erkekler ve kadınlar için de emekli olma şartları alanında birtakım değişiklikler gösteriyor. Kişilerin hangi tarihte işe girmiş oldukları, hangi tarihlerde prim günlerini doldurdukları ve bu esnada ortaya çıkmış olan diğer durumlar, emekli olma konusunda çok önemli bir unsur oluşturuyor.

İşe giriş tarihi emekli olmaya yeten, prim süresini doldurmuş ancak yaş sebebiyle emekli olmayan kişiler ise, emekli olabilmek için yaş şartını bekliyor. Böyle bir yasanın yürürlüğe girmesi halinde, pek çok kişi yeni çıkarılan yasa sayesinde emekli olma hakkını elde etmiş olacak, aynı zamanda emekli maaşı almaya da hak kazanmış olacak.

25 yıl sigorta süresini doldurmuş olan erkek çalışanların emekli olmaları için gereken yaş şartı 44 ve 58 arasında değişiklik gösteriyor. Bununla birlikte, hanımların emekli olmak için 20 yıl çalışma şartını doldurmaları gerekiyor. Hanımların da bu şartlar ile birlikte en erken emekli olabilecekleri süre 38 ila 56 arasında farklılık gösteriyor.

Birçok kişi hükumetin yaş şartına takılan kişiler için, yeni bir yasa çıkarmasını bekliyor. Bu sayede pek çok kişi emekli olma hakkını elde edebiliyor.

Ancak şu anda bu durumla ilgili herhangi bir kanun bulunmuyor. Yetkililer konu hakkında çalışma olduğunu ve yeni bir düzenleme yapılacağından bahsediyor. Böyle bir yasanın çıkması halinde ise, hizmet yılını ve prim günü şartını doldurmuş olan emekliler, yaş beklemeyecek.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.